- Mfr. #:
- B72205S0170K101
- Description:
- Varistors 17volts 100A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Clamping-Voltage | 53 V |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Varistor-Voltage | 27 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 22 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 17 VAC |
| Capacitance | 1200 pF |
| Peak-Surge-Current | 100 A |
| Tolerance | 10 % |
| Current-Rating | 1 A |
| Surge-Energy-Rating | 0.5 J |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72205S0170K101 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72205S0170K101,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72205S0170K101 Price & Stock
EPCOS B72205S0170K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3764-ND | 1,560 | 2.78 | 2.19 | 1.50 | 0.773 | 0.666 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| Mouser | 871-B72205S170K101 | 5,990 | 2.78 | 1.85 | 1.29 | 0.779 | 0.667 | 2020-01-07T01:01:30Z |
| element14 APAC | 1004334 | 1,267 | 2.93 | 1.96 | 1.36 | 1.10 | 1.10 | 2020-01-07T02:25:34Z |
| Dachs | B72205S0170K101 | 9,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| Farnell | 1004334 | 1,317 | 2.43 | 2.43 | 1.39 | 0.843 | 0.816 | 2020-01-07T03:16:54Z |
| Newark | 96K7599 | 1,297 | 4.28 | 2.90 | 2.06 | 1.31 | 1.19 | 2020-01-04T03:52:14Z |
| TME | SIOV-S05K17 | 3,794 | - | 1.63 | 1.07 | 0.801 | 0.801 | 2020-01-06T10:29:14Z |
| J2 Sourcing | B72205S0170K101 | 9,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Sierra IC | B72205S0170K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0170K101 due to regional differences or acquisition. B72205S0170K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD