- Mfr. #:
- B72205S0231K101
- Description:
- Varistors 230volts 400A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Capacitance | 60 pF |
| Clamping-Voltage | 595 V |
| Diameter | 5 mm |
| Peak-Surge-Current | 400 A |
| Voltage-Rating-DC | 300 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 230 VAC |
| Tolerance | 10 % |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
We can supply EPCOS (TDK) B72205S0231K101, use the request quote form to request B72205S0231K101 pirce, EPCOS (TDK) Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
B72205S0231K101 Price & Stock
EPCOS B72205S0231K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-6478-ND | 1,607 | 2.82 | 2.22 | 1.53 | 0.786 | 0.676 | 2020-04-07T13:04:56Z |
| RS Components | 2896932 | 125 | - | 2.90 | 2.78 | 2.10 | 2.10 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| RS Components | 2896932P | 120 | - | - | 2.78 | 2.10 | 2.10 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| RS Components | 1621446 | - | - | - | - | 0.811 | 0.811 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| Mouser | 871-B72205S231K101 | 4,806 | 2.82 | 1.87 | 1.05 | 0.784 | 0.629 | 2020-04-06T23:47:53Z |
| element14 APAC | 1004353 | 2,721 | 2.93 | 1.94 | 1.09 | 0.812 | 0.812 | 2020-04-08T02:35:44Z |
| Arrow Electronics | B72205S0231K101 | 2,000 | - | - | - | - | 0.734 | 2020-04-07T15:51:23Z |
| TTI | B72205S0231K101 | 500 | - | - | - | 0.699 | 0.699 | 2020-04-08T06:29:04Z |
| Farnell | 1004353 | 3,791 | 2.40 | 2.40 | 1.11 | 0.740 | 0.716 | 2020-04-08T01:49:57Z |
| Newark | 99K5629 | 2,721 | 4.23 | 2.87 | 1.98 | 1.29 | 1.18 | 2020-04-07T02:49:23Z |
| Allied Electronics & Automation | R1105489 | - | - | 3.32 | 2.33 | 1.06 | 1.06 | 2020-04-07T10:50:40Z |
| Abacus Technologies | B72205S0231K101 | 1,016 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| Sierra IC | B72205S0231K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0231K101 due to regional differences or acquisition. B72205S0231K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD