- Mfr. #:
- B72205S0231K111
- Description:
- Varistors Varistor S05K230G
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | B722 |
| Capacitance | 70 pF |
| Surge-Energy-Rating | 7.2 J |
| Clamping-Voltage | 595 V |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Current-Rating | 5 A |
| Peak-Surge-Current | 400 A |
| Varistor-Voltage | 360 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 300 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 230 VAC |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.017637 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
B72205S0231K111 is available at OMO Electronic.We can offer B72205S0231K111 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
B72205S0231K111 Price & Stock
EPCOS B72205S0231K111 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76411-1-ND | 5,099 | 3.55 | 2.77 | 1.90 | 1.30 | 1.30 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Digi-Key | 495-76411-2-ND | 4,500 | - | - | - | - | 0.816 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| element14 APAC | 2217073 | - | - | - | - | - | 0.951 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Mouser | 871-B72205S0231K111 | - | 3.55 | 2.69 | 1.84 | 0.950 | 0.865 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| Farnell | 2217073 | - | - | - | - | - | 0.698 | 2020-03-30T01:47:12Z |
| Sierra IC | B72205S0231K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0231K111 due to regional differences or acquisition. B72205S0231K111 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD