- Mfr. #:
- B72205S0300K101
- Description:
- Varistors 30volts 100A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | Radial |
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Part-Aliases | B72205S300K101 |
| Clamping-Voltage | 93 V |
| Length | 8.5 mm |
| Capacitance | 720 pF |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Diameter | 5 mm |
| Varistor-Voltage | 47 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 38 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 30 VAC |
| Peak-Surge-Current | 100 A |
| Tolerance | 10 % |
| Current-Rating | 1 A |
| Surge-Energy-Rating | 0.9 J |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Request a quote B72205S0300K101 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of B72205S0300K101 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
B72205S0300K101 Price & Stock
EPCOS B72205S0300K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3769-ND | 4,001 | 2.83 | 2.23 | 1.53 | 0.788 | 0.679 | 2020-04-26T13:19:45Z |
| RS Components | 2897430P | 3,065 | - | - | 2.26 | 1.33 | 1.33 | 2020-04-23T15:16:00Z |
| RS Components | 2897430 | 570 | - | 2.90 | 2.26 | 1.33 | 1.33 | 2020-04-23T15:16:00Z |
| RS Components | 1345700 | - | - | - | - | 0.804 | 0.804 | 2020-04-23T15:16:00Z |
| Mouser | 871-B72205S300K101 | 5,578 | 2.83 | 1.88 | 1.05 | 0.787 | 0.631 | 2020-04-24T21:45:52Z |
| element14 APAC | 1004279 | 7,524 | 2.90 | 1.93 | 1.08 | 1.08 | 1.08 | 2020-04-26T14:28:09Z |
| Verical | B72205S0300K101 | 2,777 | - | - | 0.970 | 0.728 | 0.584 | 2020-04-26T17:52:03Z |
| Arrow Electronics | B72205S0300K101 | 52,375 | 2.61 | 1.73 | 0.964 | 0.722 | 0.711 | 2020-04-27T15:52:28Z |
| Arrow Electronics | B72205S0300K101 | 2,777 | 2.62 | 1.74 | 0.970 | 0.728 | 0.584 | 2020-04-27T15:52:28Z |
| Dachs | B72205S0300K101 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-24T07:48:13Z |
| Farnell | 1004279 | 7,036 | 2.43 | 2.43 | 1.13 | 0.750 | 0.726 | 2020-04-27T01:49:07Z |
| Newark | 96K7603 | 4,602 | 3.98 | 2.70 | 1.92 | 1.22 | 1.11 | 2020-04-27T03:20:24Z |
| TME | SIOV-S05K30 | 2,650 | - | 0.697 | 0.446 | 0.373 | 0.373 | 2020-04-27T09:42:23Z |
| Allied Electronics & Automation | 70422646 | - | - | - | 0.829 | 0.829 | 0.829 | 2020-04-27T10:44:46Z |
| Ameya360 | B72205S0300K101 | 900 | - | 0.915 | 0.915 | 0.915 | 0.915 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| Halfin | 87101 | 800 | 2.76 | 2.69 | 1.77 | 1.77 | 1.77 | 2020-01-16T14:26:29Z |
| Arrow.cn | B72205S0300K101#EPCOS | 2,777 | 2.63 | 1.75 | 0.974 | 0.731 | 0.586 | 2020-04-06T16:07:59Z |
| LCSC | C125482 | 2,265 | - | 0.616 | 0.469 | 0.416 | 0.398 | 2020-04-26T23:33:39Z |
| Classic Components | B72205S0300K101 | 13,090 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Abacus Technologies | B72205S0300K101 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-24T19:07:16Z |
| Sierra IC | B72205S0300K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | B72205S0300K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0300K101 due to regional differences or acquisition. B72205S0300K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD