- Mfr. #:
- B72205S0500K211
- Description:
- Varistors Varistor S05K50GS2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS |
| Series | B722 |
| Varistor-Voltage | 82 VDC |
| Height | 8.5 mm |
| Diameter | 7 mm |
| Length | 7 mm |
| Voltage-Rating-DC | 65 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 50 VAC |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Capacitance | 300 pF |
| Width | 3.3 mm |
| Clamping-Voltage | 135 V |
| Peak-Surge-Current | 100 A |
| Tolerance | 10 % |
| Surge-Energy-Rating | 1.8 J |
| Current-Rating | 1 A |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72205S0500K211 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72205S0500K211 Price & Stock
EPCOS B72205S0500K211 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-6556-1-ND | 1,302 | 3.90 | 3.04 | 2.09 | 1.43 | 1.43 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| Digi-Key | 495-6556-2-ND | - | - | - | - | - | 0.896 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| Mouser | 871-B72205S0500K211 | 4,794 | 3.90 | 2.95 | 2.03 | 1.04 | 0.904 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Sierra IC | B72205S0500K211 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S0500K211 due to regional differences or acquisition. B72205S0500K211 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD