- Mfr. #:
- B72205S2271K101
- Description:
- Varistors Varistor S05K275E2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 5mm |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Current-Surge | 800A |
| Varistor-Voltage-Max | 473V |
| Varistor-Voltage-Typ | 430V |
| Varistor-Voltage-Min | 387V |
| Maximum-DC-Volts | 350VDC |
| Maximum-AC-Volts | 275VAC |
| Energy | 13.5J |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Series | - |
More Information
Part No. B72205S2271K101 is now available at OMO. Request a quote of B72205S2271K101 please use the request quote or email us a RFQ.
B72205S2271K101 Price & Stock
EPCOS B72205S2271K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-5935-ND | 476 | 3.73 | 2.94 | 2.02 | 1.04 | 0.894 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Arrow Electronics | B72205S2271K101 | 7,914 | 3.55 | 2.36 | 1.60 | 0.987 | 0.798 | 2020-01-28T16:01:37Z |
| element14 APAC | 2523638 | 841 | 4.22 | 3.33 | 2.29 | 1.17 | 1.08 | 2020-01-28T02:22:03Z |
| Mouser | 871-B72205S2271K101 | - | 3.73 | 2.49 | 1.68 | 1.04 | 0.902 | 2020-01-28T02:24:59Z |
| Avnet | B72205S2271K101 | - | - | - | - | - | 0.808 | 2020-01-28T03:45:07Z |
| Farnell | 2523638 | 841 | - | 2.98 | 1.76 | 1.32 | 1.26 | 2020-01-28T02:53:26Z |
| Newark | 80Y4552 | 841 | - | 3.88 | 2.68 | 1.74 | 1.55 | 2020-01-28T03:50:36Z |
| Avnet Europe | B72205S2271K101 | 4,000 | - | - | - | 1.92 | 0.806 | 2020-01-28T08:46:26Z |
| NAC Semi | XSKDRABA0022604 | 3,000 | - | - | - | - | 0.837 | 2020-01-28T20:18:44Z |
| Gerber | B72205S2271K101 | 975 | 3.27 | 3.27 | 3.27 | 3.27 | 3.27 | 2020-01-28T11:28:31Z |
| LTL Group | 5969413 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Dana Microsystems | B72205S2271K101 | 2,042 | - | - | - | - | - | 2020-01-25T03:25:15Z |
| Abacus Technologies | B72205S2271K101 | 8,131 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| TransparentC | B72205S2271K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | B72205S2271K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72205S2271K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72205S2271K101 due to regional differences or acquisition. B72205S2271K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD