- Mfr. #:
- B72207S0110K101
- Description:
- Varistors 11volts 250A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | Epcos |
| Packaging | Bulk |
| Diameter | 7 mm |
| Clamping-Voltage | 36 V |
| Capacitance | 2750 pF |
| Peak-Surge-Current | 250 A |
| Voltage-Rating-DC | 14 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 11 VAC |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.028219 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
We can supply EPCOS (TDK) B72207S0110K101, use the request quote form to request B72207S0110K101 pirce, EPCOS (TDK) Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
B72207S0110K101 Price & Stock
EPCOS B72207S0110K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-1402-ND | 3,988 | 4.12 | 2.89 | 1.90 | 0.863 | 0.734 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| RS Components | 1385692 | 640 | - | - | - | 1.22 | 1.22 | 2020-01-05T12:13:19Z |
| RS Components | 1389276 | - | - | - | 1.93 | 1.56 | 1.56 | 2020-01-05T12:13:19Z |
| Mouser | 871-B72207S110K101 | 3,965 | 4.12 | 2.38 | 1.38 | 0.863 | 0.669 | 2020-01-02T04:21:21Z |
| element14 APAC | 1004338 | 3,882 | 4.67 | 3.28 | 2.16 | 1.28 | 1.28 | 2020-01-04T02:18:52Z |
| Dachs | B72207S0110K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| Farnell | 1004338 | 5,835 | 2.69 | 2.69 | 1.50 | 1.00 | 0.971 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Newark | 96K7611 | 3,882 | 4.56 | 3.11 | 1.79 | 1.32 | 1.21 | 2020-01-02T04:21:21Z |
| TME | SIOV-S07K11 | 972 | - | 1.51 | 1.08 | 0.734 | 0.734 | 2020-01-05T10:32:02Z |
| LCSC | C125486 | 4,465 | - | 0.628 | 0.469 | 0.411 | 0.392 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| J2 Sourcing | B72207S0110K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Hermes Engineering | B72207S0110K101 | 7 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Classic Components | B72207S0110K101 | 12,320 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| Chip 1 Exchange | B72207S0110K101 | 483 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Abacus Technologies | B72207S0110K101 | 203,280 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | B72207S0110K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S0110K101 due to regional differences or acquisition. B72207S0110K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD