- Mfr. #:
- B72207S0251K101
- Description:
- Varistors 250volts 1200A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Diameter | 7 mm |
| Clamping-Voltage | 650 V |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Varistor-Voltage | 390 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 320 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 250 VAC |
| Surge-Energy-Rating | 19 J |
| Capacitance | 105 pF |
| Current-Rating | 10 A |
| Tolerance | 10 % |
| Peak-Surge-Current | 1.2 kA |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
B72207S0251K101 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
B72207S0251K101 Price & Stock
EPCOS B72207S0251K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3785-ND | 1,749 | 3.65 | 2.56 | 1.68 | 0.764 | 0.649 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| RS Components | 2042056P | 2,725 | - | - | 1.19 | 1.18 | 1.18 | 2020-01-15T20:34:28Z |
| RS Components | 2042056 | 565 | - | 1.37 | 1.19 | 1.18 | 1.18 | 2020-01-15T20:34:28Z |
| Mouser | 871-B72207S251K101 | 6,698 | 3.65 | 2.11 | 1.22 | 0.764 | 0.592 | 2020-01-16T15:18:29Z |
| element14 APAC | 1004276 | 7,450 | 3.89 | 2.25 | 1.31 | 1.07 | 1.07 | 2020-01-16T02:13:36Z |
| Arrow Electronics | B72207S0251K101 | 45,215 | 0.127 | 0.127 | 0.127 | 0.127 | 0.127 | 2020-01-16T16:03:17Z |
| Dachs | B72207S0251K101 | 12,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| TTI | B72207S0251K101 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-16T08:23:40Z |
| Farnell | 1004276 | 1,964 | 2.74 | 2.74 | 1.32 | 0.848 | 0.820 | 2020-01-16T02:48:27Z |
| Newark | 96K7619 | 1,409 | 5.57 | 3.28 | 1.97 | 1.29 | 1.29 | 2020-01-16T15:18:30Z |
| TME | SIOV-S07K250 | 1,899 | - | 1.20 | 0.539 | 0.351 | 0.338 | 2020-01-16T13:50:47Z |
| Allied Electronics & Automation | 70422498 | - | - | - | 1.57 | 1.57 | 1.57 | 2020-01-16T11:17:53Z |
| Hermes Engineering | B72207S0251K101 | 197 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| Chip 1 Exchange | B72207S0251K101 | 270 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Classic Components | B72207S0251K101 | 50,050 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | B72207S0251K101 | 4,065 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | B72207S0251K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S0251K101 due to regional differences or acquisition. B72207S0251K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD