- Mfr. #:
- B72207S1140K111
- Description:
- Varistors Varistor S07K14AUTOGD1
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 7mm |
| Diameter | 7 mm |
| Current-Surge | 250A |
| Varistor-Voltage-Max | 24.2V |
| Varistor-Voltage-Typ | 22V |
| Varistor-Voltage-Min | 19.8V |
| Maximum-DC-Volts | 16VDC |
| Maximum-AC-Volts | 14VAC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Energy | 0.90J |
| Series | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72207S1140K111 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72207S1140K111 Price & Stock
EPCOS B72207S1140K111 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-77359-1-ND | 11,900 | 4.98 | 4.17 | 3.13 | 2.29 | 2.29 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Digi-Key | 495-77359-2-ND | 10,500 | - | - | - | - | 1.47 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Arrow Electronics | B72207S1140K111 | 6,000 | 1.18 | 1.18 | 1.18 | 1.18 | 1.18 | 2019-11-15T14:48:29Z |
| Verical | B72207S1140K111 | 6,000 | - | - | 1.22 | 1.22 | 1.22 | 2019-11-15T17:34:51Z |
| Avnet | B72207S1140K111 | - | - | - | - | - | 1.48 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Mouser | 871-B72207S1140K111 | - | 4.84 | 4.05 | 3.13 | 1.72 | 1.57 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| Avnet Europe | B72207S1140K111 | - | - | - | - | - | 3.87 | 2019-11-16T07:47:04Z |
| Quest | B72207S1140K111 | 12,000 | 7.01 | 3.50 | 2.10 | 1.40 | 0.876 | 2019-11-16T11:02:42Z |
| LCSC | C210471 | 5,973 | 1.45 | 1.08 | 0.958 | 0.915 | 0.915 | 2019-11-15T23:15:16Z |
| Classic Components | B72207S1140K111 | 10,395 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| C Plus Electronics | B72207S1140K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | B72207S1140K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | B72207S1140K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | B72207S1140K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S1140K111 due to regional differences or acquisition. B72207S1140K111 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD