- Mfr. #:
- B72207S1390K201
- Description:
- Varistors Varistor S07V42AUTOS2D1
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Series | SIOV |
| Termination-Style | Radial |
| Type | Metal Oxide Varistors |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 7mm |
| Packaging | Bulk |
| Width | 9 mm |
| Varistor-Voltage-Max | 71.5V |
| Diameter | 7 mm |
| Varistor-Voltage | 68 VDC |
| Varistor-Voltage-Typ | 65V |
| Varistor-Voltage-Min | 58.5V |
| Maximum-DC-Volts | 50VDC |
| Voltage-Rating-DC | 50 VDC |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Maximum-AC-Volts | 48VAC |
| Voltage-Rating-AC | 48 VAC |
| Energy | 3.0J |
| Surge-Energy-Rating | 3 J |
| Current-Rating | 25 kA |
| Height | 12 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Capacitance | 0.9 nF |
| Unit-Weight | 0.028219 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Current-Surge | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72207S1390K201 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72207S1390K201,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72207S1390K201 Price & Stock
EPCOS B72207S1390K201 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 871-B72207S1390K201 | - | 4.97 | 4.13 | 3.19 | 1.76 | 1.60 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Avnet | B72207S1390K201 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-14T03:49:04Z |
| North Star Micro | B72207S1390K201 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S1390K201 due to regional differences or acquisition. B72207S1390K201 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD