- Mfr. #:
- B72207S2321K311
- Description:
- Varistors Varistor S07K320E2GS3
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 7mm |
| Packaging | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Diameter | 7 mm |
| Varistor-Voltage-Max | 561V |
| Varistor-Voltage-Typ | 510V |
| Varistor-Voltage-Min | 459V |
| Maximum-DC-Volts | 420VDC |
| Energy | 32J |
| Maximum-AC-Volts | 320VAC |
| Voltage-Rating-AC | 320 VAC |
| Current-Surge | 1.75kA |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.028219 oz |
| Series | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72207S2321K311 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72207S2321K311 Price & Stock
EPCOS B72207S2321K311 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-5972-1-ND | 3,046 | 0.669 | 0.526 | 0.361 | 0.248 | 0.248 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Digi-Key | 495-5972-2-ND | 3,000 | - | - | - | 0.180 | 0.145 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Mouser | 871-B72207S2321K311 | 803 | 0.656 | 0.430 | 0.240 | 0.180 | 0.145 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| Verical | B72207S2321K311 | 51,000 | - | - | - | 0.171 | 0.136 | 2020-02-26T17:55:38Z |
| Verical | B72207S2321K311 | 3,948 | - | - | 0.229 | 0.161 | 0.137 | 2020-02-26T17:55:38Z |
| Arrow Electronics | B72207S2321K311 | 51,000 | - | - | - | 0.171 | 0.136 | 2020-02-27T16:07:19Z |
| Arrow Electronics | B72207S2321K311 | 3,948 | 0.625 | 0.406 | 0.229 | 0.161 | 0.137 | 2020-02-27T16:07:19Z |
| Avnet | B72207S2321K311 | - | - | - | - | - | 0.140 | 2020-02-27T02:25:18Z |
| Avnet Europe | B72207S2321K311 | - | - | - | - | - | 0.365 | 2020-02-27T07:44:16Z |
| Ameya360 | B72207S2321K311 | - | - | - | - | 0.176 | 0.176 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| North Star Micro | B72207S2321K311 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72207S2321K311 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S2321K311 due to regional differences or acquisition. B72207S2321K311 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD