- Mfr. #:
- B72210S0141K101
- Description:
- Varistors 140volts 2500A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | Radial |
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Lead-Spacing | 7.5 mm |
| Capacitance | 370 pF |
| Clamping-Voltage | 360 V |
| Current-Rating | 25 A |
| Varistor-Voltage | 220 VDC |
| Surge-Energy-Rating | 22 J |
| Peak-Surge-Current | 2.5 kA |
| Voltage-Rating-DC | 180 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 140 VAC |
| Length | 14.5 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72210S0141K101 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72210S0141K101,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72210S0141K101 Price & Stock
EPCOS B72210S0141K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3779-ND | 1,038 | 4.20 | 3.30 | 2.26 | 1.16 | 1.00 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| RS Components | 2897020 | 1,740 | - | 1.72 | 1.71 | 1.69 | 1.69 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 2897020P | 1,590 | - | - | 1.71 | 1.69 | 1.69 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 1621437 | - | - | - | - | 1.13 | 1.13 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| Mouser | 871-B72210S141K101 | 2,427 | 4.20 | 2.78 | 1.87 | 1.17 | 1.00 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| element14 APAC | 1004386 | 1,717 | 4.30 | 2.84 | 1.92 | 1.60 | 1.60 | 2020-01-23T02:32:10Z |
| Arrow Electronics | B72210S0141K101 | 5,000 | 3.10 | 2.32 | 1.71 | 1.12 | 1.05 | 2020-01-21T22:08:08Z |
| Dachs | B72210S0141K101 | 31,300 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| Farnell | 1004386 | 1,780 | 2.93 | 2.17 | 1.40 | 1.23 | 1.21 | 2020-01-23T03:17:34Z |
| Newark | 96K7633 | 1,717 | 6.48 | 4.38 | 3.03 | 2.01 | 1.96 | 2020-01-23T03:14:11Z |
| TME | SIOV-S10K140 | 984 | - | 1.78 | 0.935 | 0.875 | 0.875 | 2020-01-23T11:01:58Z |
| Allied Electronics & Automation | R1105494 | - | - | 6.61 | 5.21 | 4.12 | 4.12 | 2020-01-23T11:51:05Z |
| Classic Components | B72210S0141K101 | 5,390 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Sierra IC | B72210S0141K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72210S0141K101 due to regional differences or acquisition. B72210S0141K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD