- Mfr. #:
- B72210S0301K151
- Description:
- Varistors Varistor S10K300G5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | B722 |
| Clamping-Voltage | 775 V |
| Lead-Spacing | 7.5 mm |
| Varistor-Voltage | 470 VDC |
| Surge-Energy-Rating | 47 J |
| Voltage-Rating-DC | 385 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 300 VAC |
| Current-Rating | 25 A |
| Capacitance | 200 pF |
| Peak-Surge-Current | 2.5 kA |
| Diameter | 10 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.070548 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72210S0301K151 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72210S0301K151,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72210S0301K151 Price & Stock
EPCOS B72210S0301K151 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 871-B72210S0301K151 | 1,831 | 3.58 | 2.63 | 1.95 | 1.24 | 1.06 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| element14 APAC | 2217108 | 4,000 | - | - | - | 1.50 | 1.50 | 2020-02-22T02:14:54Z |
| Arrow Electronics | B72210S0301K151 | 4,000 | - | - | - | 1.16 | 0.919 | 2020-02-22T16:01:29Z |
| Digi-Key | 495-5963-1-ND | - | 3.58 | 2.99 | 2.25 | 1.65 | 1.65 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | 495-5963-2-ND | - | - | - | - | 1.24 | 0.982 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Farnell | 2217108 | 3,000 | - | - | - | - | 2.12 | 2020-02-22T02:55:57Z |
| Classic Components | B72210S0301K151 | 4,620 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Sierra IC | B72210S0301K151 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72210S0301K151 due to regional differences or acquisition. B72210S0301K151 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD