- Mfr. #:
- B72210S0750K101
- Description:
- Varistors 75volts 2500A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Mounting | Radial |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Rating-AC | 75 VAC |
| Capacitance | 720 pF |
| Clamping-Voltage | 200 V |
| Peak-Surge-Current | 2.5 kA |
| Length | 14.5 mm |
| Surge-Energy-Rating | 12 J |
| Voltage-Rating-DC | 100 VDC |
| Diameter | 10 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.070548 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72210S0750K101 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72210S0750K101 Price & Stock
EPCOS B72210S0750K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 871-B72210S750K101 | 8,157 | 3.72 | 2.47 | 1.66 | 1.03 | 0.890 | 2020-01-14T02:27:25Z |
| element14 APAC | 1004326 | 10,316 | 3.96 | 2.63 | 1.77 | 1.48 | 1.48 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| Arrow Electronics | B72210S0750K101 | 3,234 | 2.83 | 2.12 | 1.56 | 1.02 | 0.958 | 2020-01-13T16:03:28Z |
| Dachs | B72210S0750K101 | 6,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T16:31:01Z |
| RS Components | 1389280 | - | - | - | 1.87 | 1.39 | 1.39 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| Farnell | 1004326 | 10,656 | - | 2.54 | 1.77 | 1.53 | 1.53 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Newark | 96K7649 | 10,316 | - | 3.88 | 2.69 | 1.79 | 1.74 | 2020-01-11T03:41:16Z |
| TME | SIOV-S10K75 | 1 | - | 1.54 | 0.845 | 0.689 | 0.689 | 2020-01-13T10:42:13Z |
| Rutronik | WVDR2995 | 10,000 | - | - | - | 0.738 | 0.731 | 2020-01-10T03:23:55Z |
| Sourceability | B72210S0750K101 | 126 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| J2 Sourcing | B72210S0750K101 | 6,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| GreenTree Electronics | B72210S0750K101 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Chip 1 Exchange | B72210S0750K101 | 2,716 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | B72210S0750K101 | 3,450 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | B72210S0750K101 | 8,855 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Nexxon | B72210S0750K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | B72210S0750K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72210S0750K101 due to regional differences or acquisition. B72210S0750K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD