- Mfr. #:
- B72210S2551K501
- Description:
- Varistors Varistor S10K550E2S5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 10mm |
| Packaging | Bulk |
| Varistor-Voltage-Typ | 910V |
| Energy | 90J |
| Varistor-Voltage-Min | 819V |
| Maximum-DC-Volts | 745VDC |
| Maximum-AC-Volts | 550VAC |
| Voltage-Rating-AC | 550 VAC |
| Current-Surge | 3.5kA |
| Varistor-Voltage-Max | 1001V (1.001kV) |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.070548 oz |
| Series | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
B72210S2551K501 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
B72210S2551K501 Price & Stock
EPCOS B72210S2551K501 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | B72210S2551K501-ND | - | - | - | - | - | 2.82 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Avnet | B72210S2551K501 | - | - | - | - | - | 2.44 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Mouser | 871-B72210S2551K501 | - | 6.17 | 5.27 | 4.04 | 2.82 | 2.50 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| Hamilton Americas | B72210S2551K501 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
| C Plus Electronics | B72210S2551K501 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | B72210S2551K501 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72210S2551K501 due to regional differences or acquisition. B72210S2551K501 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD