- Mfr. #:
- B72214S0151K551
- Description:
- Varistors Varistor S14K150G5S5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | B722 |
| Capacitance | 750 pF |
| Lead-Spacing | 7.5 mm |
| Current-Rating | 50 A |
| Surge-Energy-Rating | 40 J |
| Peak-Surge-Current | 4.5 kA |
| Clamping-Voltage | 395 V |
| Varistor-Voltage | 240 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 200 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 150 VAC |
| Diameter | 14 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.141096 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
B72214S0151K551 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
B72214S0151K551 Price & Stock
EPCOS B72214S0151K551 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-6591-1-ND | 594 | 4.40 | 3.69 | 2.77 | 2.03 | 2.03 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Digi-Key | 495-6591-2-ND | - | - | - | - | - | 1.30 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Mouser | 871-B72214S0151K551 | 3,781 | 4.26 | 3.22 | 2.39 | 1.75 | 1.30 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Sourceability | B72214S0151K551 | 12 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T14:31:10Z |
| Quest | B72214S0151K551 | 13 | - | - | - | - | - | 2020-02-15T11:20:40Z |
| Classic Components | B72214S0151K551 | 11 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72214S0151K551 due to regional differences or acquisition. B72214S0151K551 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD