- Mfr. #:
- B72214S1140K251
- Description:
- Varistors Varistor S14K14AUTOG5S2D1
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 14mm |
| Packaging | Bulk |
| Energy | 4.0J |
| Varistor-Voltage-Max | 24.2V |
| Varistor-Voltage-Typ | 22V |
| Current-Surge | 1kA |
| Varistor-Voltage-Min | 19.8V |
| Maximum-DC-Volts | 16VDC |
| Maximum-AC-Volts | 14VAC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Series | - |
More Information
Request a quote B72214S1140K251 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of B72214S1140K251 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
B72214S1140K251 Price & Stock
EPCOS B72214S1140K251 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-77311-ND | 954 | 1.43 | 1.27 | 1.00 | 0.613 | 0.543 | 2020-03-06T13:55:45Z |
| Mouser | 871-B72214S1140K251 | - | 1.34 | 1.14 | 0.878 | 0.612 | 0.543 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Avnet | B72214S1140K251 | - | - | - | - | 0.597 | 0.520 | 2020-03-06T02:02:02Z |
| Sierra IC | B72214S1140K251 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | B72214S1140K251 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72214S1140K251 due to regional differences or acquisition. B72214S1140K251 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD