- Mfr. #:
- B72214S2141K101
- Description:
- Varistors Varistor S14K140E2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Termination-Style | Radial |
| Type | Metal Oxide Varistors |
| Product | MOV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Packaging | Bulk |
| Series | AdvanceD |
| Lead-Spacing | 7.5 mm |
| Capacitance | 610 pF |
| Peak-Surge-Current | 6 kA |
| Surge-Energy-Rating | 55 J |
| Current-Rating | 50 A |
| Clamping-Voltage | 360 V |
| Varistor-Voltage | 220 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 180 VDC |
| Height | 18.5 mm |
| Width | 15.5 mm |
| Diameter | 15.5 mm |
| Voltage-Rating-AC | 140 VAC |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.070548 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72214S2141K101 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72214S2141K101,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72214S2141K101 Price & Stock
EPCOS B72214S2141K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-1437-ND | 2,528 | 4.35 | 3.69 | 2.76 | 1.57 | 1.34 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Mouser | 871-B72214S2141K101 | 3,254 | 4.35 | 3.22 | 2.40 | 1.57 | 1.34 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| Avnet | B72214S2141K101 | - | - | - | - | - | 1.29 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| element14 APAC | 2523697 | - | 4.31 | 3.20 | 2.39 | 2.39 | 2.39 | 2019-11-16T02:01:05Z |
| Farnell | 2523697 | - | - | 4.24 | 2.68 | 2.47 | 2.33 | 2019-11-16T02:34:42Z |
| Newark | 05J9500 | - | 3.93 | 2.80 | 1.86 | 1.39 | 1.26 | 2019-11-13T09:05:38Z |
| Avnet Europe | B72214S2141K101 | - | - | - | - | 3.26 | 2.43 | 2019-11-16T07:47:04Z |
| C Plus Electronics | B72214S2141K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | B72214S2141K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72214S2141K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72214S2141K101 due to regional differences or acquisition. B72214S2141K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD