- Mfr. #:
- B72214S2551K151
- Description:
- Varistors Varistor S14K550E2G5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 14mm |
| Varistor-Voltage-Typ | 910V |
| Varistor-Voltage-Min | 819V |
| Maximum-DC-Volts | 745VDC |
| Current-Surge | 5kA |
| Maximum-AC-Volts | 550VAC |
| Energy | 180J |
| Varistor-Voltage-Max | 1001V (1.001kV) |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Series | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
B72214S2551K151 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
B72214S2551K151 Price & Stock
EPCOS B72214S2551K151 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-77393-1-ND | 1,500 | 8.64 | 7.65 | 6.05 | 5.31 | 5.31 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Digi-Key | 495-77393-2-ND | 1,500 | - | - | - | 3.59 | 3.19 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Verical | B72214S2551K151 | 1,500 | - | - | 3.96 | 3.00 | 2.85 | 2020-03-30T17:57:08Z |
| Arrow Electronics | B72214S2551K151 | 1,500 | 4.62 | 4.41 | 3.96 | 3.00 | 2.85 | 2020-03-30T16:36:13Z |
| Avnet | B72214S2551K151 | - | - | - | - | - | 3.11 | 2020-03-31T02:51:51Z |
| Mouser | 871-B72214S2551K151 | - | 7.86 | 6.71 | 5.15 | 3.59 | 3.18 | 2020-03-31T00:10:30Z |
| Avnet Europe | B72214S2551K151 | - | - | - | - | - | 6.78 | 2020-03-31T08:01:49Z |
| North Star Micro | B72214S2551K151 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72214S2551K151 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72214S2551K151 due to regional differences or acquisition. B72214S2551K151 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD