- Mfr. #:
- B72214T2251K101
- Description:
- Varistors Varistor ETFV14K250E2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Thermo Fuse |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Series | ETFV14 |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Current-Surge | 6kA |
| Peak-Surge-Current | 6 kA |
| Current-Rating | 50 A |
| Varistor-Voltage-Max | 429V |
| Varistor-Voltage-Typ | 390V |
| Varistor-Voltage | 390 VDC |
| Varistor-Voltage-Min | 351V |
| Capacitance | 350 pF |
| Maximum-DC-Volts | 320VDC |
| Voltage-Rating-DC | 320 VDC |
| Package-Case | 3-SIP |
| Maximum-AC-Volts | 250VAC |
| Voltage-Rating-AC | 250 VAC |
| Height | 22 mm |
| Length | 19.2 mm |
| Width | 11.2 mm |
| Energy | 100J |
| Surge-Energy-Rating | 100 J |
| Tolerance | 10 % |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.141096 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
B72214T2251K101 Price & Stock
EPCOS B72214T2251K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | B72214T2251K101-ND | - | - | - | - | - | 4.70 | 2020-03-03T14:11:33Z |
| Avnet | B72214T2251K101 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-03T02:23:07Z |
| North Star Micro | B72214T2251K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72214T2251K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72214T2251K101 due to regional differences or acquisition. B72214T2251K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD