- Mfr. #:
- B72220S0251K551
- Description:
- Varistors Varistor S20K250G5S5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | B722 |
| Capacitance | 940 pF |
| Peak-Surge-Current | 8 kA |
| Clamping-Voltage | 650 V |
| Varistor-Voltage | 390 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 320 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 250 VAC |
| Diameter | 20 mm |
| Surge-Energy-Rating | 140 J |
| Current-Rating | 100 A |
| Lead-Spacing | 10 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Unit-Weight | 0.529109 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72220S0251K551 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72220S0251K551 Price & Stock
EPCOS B72220S0251K551 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-6538-1-ND | 3,944 | 1.35 | 1.19 | 0.943 | 0.731 | 0.731 | 2020-03-19T13:07:21Z |
| Digi-Key | 495-6538-2-ND | 3,000 | - | - | - | 0.561 | 0.478 | 2020-03-19T13:07:21Z |
| element14 APAC | 2217147 | - | - | - | - | 0.763 | 0.763 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Newark | 66K1850 | - | - | - | - | - | 0.475 | 2020-03-19T02:41:28Z |
| Farnell | 2217147 | - | - | - | - | - | 0.856 | 2020-03-19T01:54:28Z |
| Sierra IC | B72220S0251K551 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72220S0251K551 due to regional differences or acquisition. B72220S0251K551 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD