- Mfr. #:
- B72225T4231K101
- Description:
- Varistors Varistor ETFV25K230E4
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Type | Metal Oxide Varistors |
| Product | MOV |
| Series | ETFV25 |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Package-Case | Disc 25mm |
| Packaging | Bulk |
| Varistor-Voltage-Max | 396V |
| Varistor-Voltage-Typ | 360V |
| Varistor-Voltage | 360 VDC |
| Height | 35.2 mm |
| Varistor-Voltage-Min | 324V |
| Energy | 315J |
| Surge-Energy-Rating | 315 J |
| Maximum-DC-Volts | 300VDC |
| Voltage-Rating-DC | 300 VDC |
| Length | 30.2 mm |
| Maximum-AC-Volts | 230VAC |
| Voltage-Rating-AC | 230 VAC |
| Current-Surge | 20kA |
| Peak-Surge-Current | 20 kA |
| Current-Rating | 150 A |
| Capacitance | 1140 pF |
| Width | 11.2 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
B72225T4231K101 Price & Stock
EPCOS B72225T4231K101 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | B72225T4231K101-ND | - | - | - | - | - | 9.27 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Avnet | B72225T4231K101 | - | - | - | - | - | 8.29 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | B72225T4231K101 | - | - | - | - | - | 14.27 | 2020-03-30T07:38:57Z |
| North Star Micro | B72225T4231K101 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72225T4231K101 due to regional differences or acquisition. B72225T4231K101 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD