- Mfr. #:
- B72500T170K60
- Description:
- Varistors 0603 17V 30A 100pF CT0603K17G
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCV |
| Mounting | SMD/SMT |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Part-Aliases | B72500T0170K060 CT0603K17G |
| Current-Surge | 30A |
| Peak-Surge-Current | 30 A |
| Varistor-Voltage-Max | 29.7V |
| Varistor-Voltage-Typ | 27V |
| Varistor-Voltage-Min | 24.3V |
| Maximum-DC-Volts | 22VDC |
| Surge-Energy-Rating | 200 mJ |
| Voltage-Rating-DC | 18 VDC |
| Maximum-AC-Volts | 17VAC |
| Voltage-Rating-AC | 17 VAC |
| Length | 1.6 mm |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Package-Case | 0603 (1608 Metric) |
| Energy | 0.20J |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Series | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B72500T170K60 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B72500T170K60 Price & Stock
EPCOS B72500T170K60 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Euro-Tech | B72500T170K60 | 6,175 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T10:04:22Z |
| element14 APAC | 8832439 | - | 1.89 | 1.37 | 1.07 | 0.790 | 0.639 | 2020-02-08T14:48:10Z |
| Farnell | 8832439 | - | - | 3.07 | 1.78 | 1.41 | 1.41 | 2020-02-08T02:53:57Z |
| Dana Microsystems | B72500T170K60 | 1,675 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Nexxon | B72500T170K60 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | B72500T170K60 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | B72500T170K60 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | B72500T170K60 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72500T170K60 due to regional differences or acquisition. B72500T170K60 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD