- Mfr. #:
- B72510V1140S272
- Description:
- Varistors Varistor CN0805S14BAUTOG2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCV |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Type | Multilayer Varistors |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Series | B725 |
| Tolerance | 23 % |
| Case-Code-mm | 2012 |
| Length | 2 mm |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Height | 1.4 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Current-Rating | 1 A |
| Package-Case | 0805 (2012 Metric) |
| Case-Code-in | 0805 |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Varistor-Voltage-Min | - |
| Varistor-Voltage-Max | - |
| Current-Surge | - |
| Maximum-AC-Volts | - |
| Maximum-DC-Volts | - |
| Energy | - |
| Varistor-Voltage-Typ | - |
| Number-of-Circuits |
More Information
parts# B72510V1140S272 is available at OMO Electronic, see description of B72510V1140S272 as below .
use the request quote form to request B72510V1140S272 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for B72510V1140S272 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
B72510V1140S272 Price & Stock
EPCOS B72510V1140S272 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | B72510V1140S272-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Avnet | B72510V1140S272 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:38:43Z |
| North Star Micro | B72510V1140S272 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72510V1140S272 due to regional differences or acquisition. B72510V1140S272 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD