- Mfr. #:
- B72540E0140K062
- Description:
- Varistors 2220 14Vrms 1200A CT2220K14G
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | E |
| Type | Ceramic Transient Voltage Suppressors |
| Part-Aliases | B72540E140K62 |
| Surge-Energy-Rating | 5800 mJ |
| Case-Code-mm | 5750 |
| Length | 5.7 mm |
| Width | 5 mm |
| Clamping-Voltage | 38 V |
| Package-Case | 2220 (5750 metric) |
| Case-Code-in | 2220 |
| Varistor-Voltage | 22 VDC |
| Height | 2.5 mm |
| Voltage-Rating-DC | 18 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Peak-Surge-Current | 1200 A |
| Tolerance | 10 % |
| Capacitance | 0.01 uF |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 150 C |
More Information
We can supply EPCOS (TDK) B72540E0140K062, use the request quote form to request B72540E0140K062 pirce, EPCOS (TDK) Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
B72540E0140K062 Price & Stock
EPCOS B72540E0140K062 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76460-1-ND | 1,035 | 12.38 | 11.16 | 8.97 | 6.98 | 6.98 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Digi-Key | 495-76460-2-ND | 1,035 | - | - | - | - | 5.03 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Mouser | 871-B72540E0140K062 | 2,249 | 11.96 | 10.83 | 8.72 | 5.61 | 4.84 | 2019-11-26T08:56:20Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72540E0140K062 due to regional differences or acquisition. B72540E0140K062 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD