- Mfr. #:
- B72540E1140S262
- Description:
- Varistors 2220 14Vrms 10A CT2220S14BAUTOG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | E |
| Type | Ceramic Transient Voltage Suppressors |
| Part-Aliases | CT2220S14BAUTOG |
| Capacitance | 9500 pF |
| Surge-Energy-Rating | 5800 mJ |
| Case-Code-mm | 5750 |
| Length | 5.7 mm |
| Width | 5 mm |
| Clamping-Voltage | 40 V |
| Varistor-Voltage | 24.5 VDC |
| Package-Case | 2220 (5750 metric) |
| Case-Code-in | 2220 |
| Height | 2.5 mm |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Peak-Surge-Current | 1200 A |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 150 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: B72540E1140S262 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy B72540E1140S262,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
B72540E1140S262 Price & Stock
EPCOS B72540E1140S262 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 7752846 | 200 | - | - | 9.94 | 8.86 | 8.86 | 2019-11-16T15:17:48Z |
| RS Components | 7752846P | 200 | - | - | - | 8.86 | 8.86 | 2019-11-16T15:17:48Z |
| RS Components | 1670503 | - | - | - | - | - | 5.30 | 2019-11-16T15:17:48Z |
| Mouser | 871-B72540E1140S262 | 3,794 | 12.83 | 11.56 | 9.32 | 5.99 | 5.17 | 2019-11-14T22:14:56Z |
| Digi-Key | 495-77523-2-ND | - | - | - | - | - | 5.58 | 2019-11-16T13:35:01Z |
| Avnet | B72540E1140S262 | - | - | - | - | - | 5.57 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| element14 APAC | 2281274 | - | 12.70 | 11.45 | 9.23 | 5.94 | 5.94 | 2019-11-16T02:01:05Z |
| element14 APAC | 2281274RL | - | - | 11.45 | 9.23 | 5.94 | 5.94 | 2019-11-16T02:01:05Z |
| Farnell | 2281274 | - | 11.85 | 11.85 | 9.04 | 6.34 | 5.38 | 2019-11-16T02:34:42Z |
| Farnell | 2281274RL | - | - | 11.85 | 9.04 | 6.34 | 5.38 | 2019-11-16T02:34:42Z |
| Newark | 08X2659 | - | - | - | - | - | 5.42 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| Avnet Europe | B72540E1140S262 | - | - | - | - | - | 6.67 | 2019-11-16T07:47:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70423448 | - | - | - | - | 6.66 | 6.66 | 2019-11-16T11:49:09Z |
| Sourceability | B72540E1140S262 | 900 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| Abacus Technologies | B72540E1140S262 | 2,541 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| C Plus Electronics | B72540E1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72540E1140S262 due to regional differences or acquisition. B72540E1140S262 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD