- Mfr. #:
- B72540V1140S262
- Description:
- Varistors 16Vdc 1200A 5800mJ CN2220S14BAUTOG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Capacitance | 9500 pF |
| Case-Code-mm | 5750 |
| Length | 5.7 mm |
| Width | 5 mm |
| Clamping-Voltage | 40 V |
| Package-Case | 2220 (5750 metric) |
| Case-Code-in | 2220 |
| Height | 2.5 mm |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Surge-Energy-Rating | 12 J |
| Peak-Surge-Current | 1.2 kA |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
B72540V1140S262 Price & Stock
EPCOS B72540V1140S262 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-1461-1-ND | 52 | 18.50 | 16.70 | 14.91 | 14.91 | 14.91 | 2020-05-01T13:04:24Z |
| Digi-Key | 495-1461-2-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T13:04:24Z |
| Mouser | 871-B72540V1140S262 | 406 | 17.94 | 16.17 | 13.07 | 8.40 | 7.84 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| Verical | B72540V1140S262 | 2,485 | - | 7.68 | 7.58 | 7.50 | 7.50 | 2020-05-01T17:57:42Z |
| Arrow Electronics | B72540V1140S262 | 2,485 | 8.09 | 7.96 | 7.66 | 7.50 | 7.50 | 2020-05-01T15:49:41Z |
| Avnet | B72540V1140S262 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Newark | 05J9689 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T03:22:28Z |
| Newark | 64R5780 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T03:22:28Z |
| Resion | B72540V1140S262 | 591 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| North Star Micro | B72540V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72540V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | B72540V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72540V1140S262 due to regional differences or acquisition. B72540V1140S262 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD