- Mfr. #:
- B72542V1140S262
- Description:
- Varistors Varistor CN2220S14BAUTOGK2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCV |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Type | Multilayer Varistors |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Series | B725 |
| Surge-Energy-Rating | 5800 mJ |
| Case-Code-mm | 5750 |
| Energy | 5.8J |
| Length | 5.7 mm |
| Width | 5 mm |
| Clamping-Voltage | 40 V |
| Varistor-Voltage | 25 VDC |
| Tolerance | 23 % |
| Varistor-Voltage-Typ | 22V |
| Package-Case | 2220 (5750 Metric) |
| Case-Code-in | 2220 |
| Height | 2.5 mm |
| Maximum-DC-Volts | 16VDC |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Maximum-AC-Volts | 14VAC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Current-Rating | 10 A |
| Current-Surge | 1.2kA |
| Peak-Surge-Current | 1.2 kA |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Capacitance | 0.015 uF |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Varistor-Voltage-Max | - |
| Varistor-Voltage-Min | - |
More Information
parts# B72542V1140S262 is available at OMO Electronic, see description of B72542V1140S262 as below .
use the request quote form to request B72542V1140S262 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for B72542V1140S262 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
B72542V1140S262 Price & Stock
EPCOS B72542V1140S262 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verical | B72542V1140S262 | 4,500 | - | - | - | - | 10.70 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Verical | B72542V1140S262 | 300 | - | 13.45 | 11.28 | 10.92 | 10.92 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Arrow Electronics | B72542V1140S262 | 4,500 | - | - | - | - | 10.70 | 2020-02-18T17:39:48Z |
| Arrow Electronics | B72542V1140S262 | 300 | 14.99 | 13.45 | 11.28 | 10.92 | 10.92 | 2020-02-18T17:39:48Z |
| Digi-Key | B72542V1140S262-ND | - | - | - | - | - | 7.75 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Mouser | 871-B72542V1140S262 | - | 17.77 | 16.02 | 12.94 | 8.33 | 7.77 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| Avnet | B72542V1140S262 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-18T03:47:25Z |
| Farnell | 2101606 | - | 9.01 | 7.46 | 7.46 | 7.46 | 7.46 | 2020-02-18T02:52:02Z |
| Farnell | 2101606RL | - | - | 7.46 | 7.46 | 7.46 | 7.46 | 2020-02-18T02:52:02Z |
| J2 Sourcing | B72542V1140S262 | 1,194 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| LTL Group | 1305173 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-17T05:43:47Z |
| C Plus Electronics | B72542V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | B72542V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | B72542V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | B72542V1140S262 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72542V1140S262 due to regional differences or acquisition. B72542V1140S262 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD