- Mfr. #:
- B72580V3140S272
- Description:
- Varistors Varistor CN1812S14BAUTOE2G2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCV |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Type | Multilayer Varistors |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS (TDK) |
| Series | B725 |
| Current-Surge | 800A |
| Peak-Surge-Current | 800 A |
| Capacitance | 7000 pF |
| Current-Rating | 5 A |
| Case-Code-mm | 4532 |
| Clamping-Voltage | 40 V |
| Length | 4.5 mm |
| Width | 3.2 mm |
| Surge-Energy-Rating | 2400 mJ |
| Tolerance | 23 % |
| Varistor-Voltage-Typ | 22V |
| Varistor-Voltage | 22 VDC |
| Height | 2.5 mm |
| Energy | 2.4J |
| Package-Case | 1812 (4532 Metric) |
| Case-Code-in | 1812 |
| Maximum-DC-Volts | 16VDC |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Maximum-AC-Volts | 14VAC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature-Range | - 55 C to + 125 C |
| Varistor-Voltage-Min | - |
| Varistor-Voltage-Max | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
B72580V3140S272 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
B72580V3140S272 Price & Stock
EPCOS B72580V3140S272 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | B72580V3140S272-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-01-16T20:39:22Z |
| TTI | B72580V3140S272 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T07:24:53Z |
| Avnet | B72580V3140S272 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T02:01:03Z |
| North Star Micro | B72580V3140S272 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | B72580V3140S272 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72580V3140S272 due to regional differences or acquisition. B72580V3140S272 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD