- Mfr. #:
- B72590T8140S160
- Description:
- Varistors CT0402S14AHSG
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
|---|---|
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Mounting | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Product | MLV |
| Manufacturer | EPCOS |
| Clamping-Voltage | 66 V |
| Varistor-Voltage | 23 VDC |
| Peak-Surge-Current | 2 A |
| Voltage-Rating-DC | 16 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 14 VAC |
| Case-Code-mm | 1005 |
| Capacitance | 10 pF |
| Length | 1 mm |
| Current-Rating | 1 A |
| Package-Case | 0402 (1005 metric) |
| Case-Code-in | 0402 |
| Height | 0.6 mm |
| Width | 0.5 mm |
| Surge-Energy-Rating | 0.03 J |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
Part No. B72590T8140S160 is now available at OMO. Request a quote of B72590T8140S160 please use the request quote or email us a RFQ.
B72590T8140S160 Price & Stock
EPCOS B72590T8140S160 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-3426-1-ND | 24,562 | 3.04 | 2.13 | 1.40 | 0.636 | 0.540 | 2020-05-04T13:00:03Z |
| Digi-Key | 495-3426-6-ND | 24,562 | 3.04 | 2.13 | 1.40 | 0.636 | 0.540 | 2020-05-04T13:00:03Z |
| Digi-Key | 495-3426-2-ND | 20,000 | - | - | - | - | 0.494 | 2020-05-04T13:00:03Z |
| Mouser | 871-B72590T8140S160 | 13,655 | 3.04 | 1.74 | 1.02 | 0.636 | 0.537 | 2020-05-04T16:29:54Z |
| Avnet | B72590T8140S160 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T01:42:31Z |
| RS Components | 1389312P | - | - | - | - | 0.607 | 0.495 | 2020-05-05T02:13:09Z |
| TTI | B72590T8140S160 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T08:22:11Z |
| Newark | 69AH6881 | - | - | 1.19 | 1.19 | 0.720 | 0.650 | 2020-05-05T03:20:21Z |
| Newark | 29M3596 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-05T03:20:21Z |
| Farnell | 3407636 | - | - | 1.68 | 1.11 | 0.819 | 0.511 | 2020-05-05T01:50:58Z |
| Farnell | 3407636RL | - | - | - | - | 0.819 | 0.511 | 2020-05-05T01:50:58Z |
| Avnet Europe | B72590T8140S160 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-04T07:50:58Z |
| Ameya360 | B72590T8140S160 | 3,000,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-23T03:15:09Z |
| Sourceability | B72590T8140S160 | 7,820,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| Classic Components | B72590T8140S160 | 261,800 | - | - | - | - | - | 2020-05-04T16:13:52Z |
| Abacus Technologies | B72590T8140S160 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:59:05Z |
| Sierra IC | B72590T8140S160 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72590T8140S160 due to regional differences or acquisition. B72590T8140S160 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD