- Mfr. #:
- BA2032
- Description:
- BATTERY HOLDER COIN 20MM PC PIN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | PCB, Through Hole |
|---|---|
| Termination-Style | PC Pin |
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Style | Holder (Open) |
| Battery-Cell-Size | Coin, 20.0mm |
| Battery-Type-Function | Coin Cell, Holder |
| Product Category | Battery Holders, Clips, Contacts |
| Battery-Series | 2032 |
| Number-of-Cells | 1 |
| Height-Above-Board | 0.264" (6.70mm) |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 225°C |
| Series | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: BA2032 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy BA2032,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
BA2032 Price & Stock
Memory Protection Devices BA2032 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BA2032-ND | 88,461 | 9.52 | 8.01 | 6.64 | 5.36 | 5.36 | 2020-03-24T13:03:00Z |
| Onlinecomponents.com | BA2032 | 3,522 | 9.67 | 9.67 | 6.11 | 5.54 | 5.54 | 2020-03-25T11:14:50Z |
| Master Electronics | BA2032 | 3,522 | 9.67 | 9.67 | 6.11 | 5.54 | 5.54 | 2020-03-25T09:02:47Z |
| Electro Sonic | BA2032 | 3,522 | 9.96 | 9.96 | 6.30 | 5.71 | 5.71 | 2020-03-25T08:46:57Z |
| Quest | BA2032 | 1 | 12.03 | 12.03 | 12.03 | 12.03 | 12.03 | 2020-03-24T10:23:26Z |
| Classic Components | BA2032 | 58 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Sierra IC | BA2032 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | BA2032 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Memory Protection Devices has several brands around the world that may have alternate names for BA2032 due to regional differences or acquisition. BA2032 may also be known as the following names: