- Mfr. #:
- BH1721FVC-TR
- Description:
- Ambient Light Sensors Ambient Light Sensor Digital 16bit Serial
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Type: | Digital 16-bit Serial Output Ambient Light Sensors IC |
| Series: | BH1721FVC |
| Part # Aliases: | BH1721FVC |
| Product Category: | Ambient Light Sensors |
| Product: | Ambient Light Sensors |
| Product Type: | Ambient Light Sensors |
| Peak Wavelength: | 560 nm |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3 VDC |
| Pd - Power Dissipation: | 165 mW |
| Length: | 1.6 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| Height: | 0.6 mm |
| Unit Weight: | 0.010582 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. BH1721FVC-TR is now available at OMO. Request a quote of BH1721FVC-TR please use the request quote or email us a RFQ.
BH1721FVC-TR Price & Stock
Rohm BH1721FVC-TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BH1721FVCCT-ND | 3,726 | 5.61 | 4.38 | 3.05 | 2.39 | 2.39 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Digi-Key | BH1721FVCDKR-ND | 3,726 | 5.61 | 4.38 | 3.05 | 2.39 | 2.39 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Digi-Key | BH1721FVCTR-ND | 3,000 | - | - | - | - | 2.10 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| RS Components | 1246503P | 150 | - | - | 3.27 | 3.01 | 3.01 | 2020-03-12T23:51:12Z |
| RS Components | 1246503 | 70 | - | 3.60 | 3.27 | 3.01 | 3.01 | 2020-03-12T23:51:12Z |
| Future Electronics | BH1721FVC-TR | 3,000 | - | - | - | - | 1.95 | 2020-03-15T00:50:36Z |
| TTI | BH1721FVC-TR | 6,000 | - | - | - | - | 1.11 | 2020-03-14T07:31:27Z |
| Mouser | 755-BH1721FVC-TR | 1,145 | 3.98 | 3.38 | 2.93 | 2.11 | 2.11 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| element14 APAC | 2421282 | 2,261 | 4.31 | 3.67 | 3.18 | 2.30 | 2.09 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Verical | BH1721FVC-TR | 353 | - | 1.02 | 0.990 | 0.945 | 0.927 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Verical | BH1721FVC-TR | 3,000 | - | - | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Verical | BH1721FVC-TR | 3,000 | - | - | - | - | 1.89 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Arrow Electronics | BH1721FVC-TR | 353 | 3.30 | 2.90 | 2.37 | 1.73 | 1.55 | 2020-03-14T15:43:25Z |
| Ameya360 | BH1721FVC-TR | - | - | - | - | - | 0.672 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| Chip One Stop Global | C1S625901087695 | 370 | - | - | 3.36 | 3.36 | 3.36 | 2020-03-15T12:31:17Z |
| Avnet | 53X3001 | - | 3.23 | 2.70 | 2.02 | 1.47 | 1.47 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| Avnet | BH1721FVC-TR | - | - | - | - | - | 1.19 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| Farnell | 2421282 | 2,324 | - | 2.90 | 2.40 | 1.81 | 1.81 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Newark | 53X3001 | 2,301 | 3.16 | 2.65 | 1.98 | 1.44 | 1.44 | 2020-03-14T03:17:22Z |
| Newark | 29AC2766 | - | - | - | - | - | 1.05 | 2020-03-14T03:17:22Z |
| Avnet Europe | BH1721FVC-TR | - | - | - | - | - | 1.09 | 2020-03-14T08:19:41Z |
| LCSC | C184130 | 839 | 1.27 | 0.933 | 0.810 | 0.770 | 0.770 | 2020-03-14T23:31:02Z |
| NAC Semi | XSFP00000094451 | 6,000 | - | - | - | - | 1.34 | 2020-03-13T17:31:54Z |
| Sourceability | BH1721FVC-TR | 9,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 3895956 | 12,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | BH1721FVC-TR | 2,400 | 3.00 | 2.25 | 1.65 | 1.24 | 1.13 | 2020-03-14T13:16:25Z |
| Classic Components | BH1721FVC-TR | 1 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Bison Technologies | BH1721FVC-TR-196144-ROHM | 2,985 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Dana Microsystems | BH1721FVC-TR | 1,990 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Abacus Technologies | BH1721FVC-TR | 1,016 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | BH1721FVC-TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | BH1721FVC-TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | BH1721FVC-TR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for BH1721FVC-TR due to regional differences or acquisition. BH1721FVC-TR may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA