- Mfr. #:
- BK/1A1907-03-R
- Description:
- Fuse Clips TRON FUSE CLIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | With End Stops and Straight Leads |
|---|---|
| Contact-Plating | Tin |
| Contact-Finish | Tin |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | PCB |
| Termination-Style | PC Pin |
| Orientation | Horizontal |
| Product Category | Fuseholders |
| Product | Fuse Clips |
| Manufacturer | Eaton |
| Fuseholder-Type | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Contact-Material | Beryllium Copper |
| Body-Material | Beryllium Copper |
| Part-Aliases | BK-1A1907-03-R |
| Series | 1AXXXX |
| Fuse-Size | 1/4" Dia (6.35mm) |
| For-Use-With-Related-Products | 1/4" Dia |
| For-Use-With | 1/4 in (3AG) Diameter |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.032000 oz |
| Current-Rating | - |
| Voltage | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BK/1A1907-03-R Price & Stock
Cooper Bussmann BK/1A1907-03-R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 283-2826-ND | 2,221 | 5.62 | 5.31 | 3.71 | 2.53 | 2.28 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Avnet | BK-1A1907-03-R | 354 | - | - | - | - | - | 2020-01-24T03:45:40Z |
| Avnet | 63K6817 | - | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2020-01-24T03:45:40Z |
| Future Electronics | BK/1A1907-03-R | 24,458 | 3.21 | 3.21 | 2.94 | 2.82 | 2.78 | 2020-01-25T00:22:09Z |
| Onlinecomponents.com | BK/1A1907-03-R | 37,338 | 2.00 | 2.00 | 1.95 | 1.86 | 1.82 | 2020-01-24T12:09:50Z |
| Mouser | 504-BK/1A1907-03-R | 7,706 | 5.34 | 5.04 | 3.49 | 3.16 | 3.16 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| element14 APAC | 1154839 | 1 | 6.83 | 6.45 | 4.51 | 4.10 | 4.10 | 2020-01-24T02:19:27Z |
| Sager Electronics | BK/1A1907-03-R | 12,319 | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 1.99 | 1.86 | 2020-01-24T14:01:59Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 54 | - | - | 1.77 | 1.77 | 1.77 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 1,124 | - | - | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 29,616 | - | - | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 22,903 | - | - | - | 2.13 | 2.13 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 1,002 | - | - | 2.46 | 2.25 | 2.25 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 16,000 | - | - | - | 2.85 | 2.85 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 16,000 | - | - | - | 3.15 | 3.15 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Arrow Electronics | BK/1A1907-03-R | 29,616 | 4.23 | 4.03 | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T16:03:26Z |
| Arrow Electronics | BK/1A1907-03-R | 1,124 | 4.23 | 4.03 | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T16:03:26Z |
| TTI | BK/1A1907-03-R | 35,000 | - | - | 1.39 | 1.19 | 1.19 | 2020-01-24T07:29:33Z |
| Heilind Electronics | BUSBK/1A1907-03-R | 1,000 | - | - | - | 2.75 | 2.75 | 2020-01-24T18:31:47Z |
| Beyond Components | BK/1A1907-03R | - | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 2020-01-24T12:26:03Z |
| Electro Sonic | BK1A190703R | 37,338 | 2.07 | 2.07 | 2.01 | 1.91 | 1.87 | 2020-01-24T09:20:26Z |
| Master Electronics | BK/1A1907-03-R | 37,338 | 2.00 | 2.00 | 1.95 | 1.86 | 1.82 | 2020-01-24T10:07:48Z |
| Chip One Stop Global | C1S211700310353 | 68 | - | - | 3.32 | 3.32 | 3.32 | 2020-01-24T13:42:46Z |
| Chip One Stop Global | C1S153600140833 | 32 | - | - | 3.33 | 3.33 | 3.33 | 2020-01-24T13:42:46Z |
| Carlton-Bates | 05171264967 | - | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2020-01-24T12:26:06Z |
| LCOMP | 05171264967 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T12:09:43Z |
| Farnell | 1154839 | 1 | 4.92 | 4.63 | 3.24 | 2.50 | 2.50 | 2020-01-24T02:50:36Z |
| Newark | 29AC2799 | 354 | - | - | - | 2.68 | 2.68 | 2020-01-24T03:51:29Z |
| Newark | 63K6817 | 1 | - | - | - | 2.68 | 2.68 | 2020-01-24T03:51:29Z |
| Avnet Europe | BK-1A1907-03-R | - | - | - | - | 2.58 | 1.73 | 2020-01-24T08:16:46Z |
| Allied Electronics & Automation | 71073567 | - | - | - | - | 2.43 | 2.43 | 2020-01-24T11:32:10Z |
| NAC Semi | XSFP00000000878 | 16,717 | - | - | - | 3.37 | 3.37 | 2020-01-24T20:55:12Z |
| Rotakorn | 868226108 | 233 | - | - | - | - | - | 2020-01-15T13:58:16Z |
| NEP Electronics | BK/1A1907-03-R | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T23:17:21Z |
| Relay Specialties | BK/1A1907-03-R | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T22:30:25Z |
| Interstate Connecting Components | BK/1A1907-03-R | 1,000 | - | - | - | 2.75 | 2.75 | 2020-01-24T21:56:45Z |
| Dana Microsystems | BK-1A1907-03-R | 12,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Abacus Technologies | BK1A1907-03-R | 1,386 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | BK/1A1907-03-R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | BK/1A1907-03-R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Cooper Bussmann has several brands around the world that may have alternate names for BK/1A1907-03-R due to regional differences or acquisition. BK/1A1907-03-R may also be known as the following names:
- BUSSMANN
- COOPER BUSSMAN
- BUSSMAN
- BUSS
- BUSSMANN/COOPER
- BUS
- COOPER BUSS
- BUSS FUSES
- BUSSMA
- Eaton Bussmann
- MAGNUM/COOPER BUSSMANN
- COOPER BUSSMANN INC
- BUSSMN
- BUSSMANN DIVISION
- EDISON
- BUSS FUSE
- BUSSMANN BY EATON
- BUSSMAN FUSES
- BUSSMANN / EATON
- COOPER Bussm
- BUSSMANN COOPER BUSS
- EATON BUSSMANN SERIES
- Eaton / Cooper Bussmann
- CTR
- Cooper Bussmann Electronics