- Mfr. #:
- BK/HLRGLR-1
- Description:
- Fuse Holder BUSS FUSEHOLDER S.D.
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Wire Leads |
|---|---|
| Shaft-Type | Rejecting |
| Mounting-Style | Panel |
| Illumination | Not Illuminated |
| Fuseholder-Type | Holder |
| Series | HLR |
| For-Use-With-Related-Products | GLR |
| Product Category | Fuseholders |
| Product | Fuse Holders |
| Mounting-Type | Free Hanging In Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Fuse-Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Color | Black |
| Part-Aliases | BK-HLRGLR-1 |
| Voltage | 300V |
| Voltage-Rating | 300 V |
| Current-Rating | 15A |
| Number-of-Poles | 1 Pole |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.544000 oz |
| Fuse-Size | - |
| Orientation | - |
| Contact-Material | - |
| Contact-Finish | - |
More Information
Part No. BK/HLRGLR-1 is now available at OMO. Request a quote of BK/HLRGLR-1 please use the request quote or email us a RFQ.
BK/HLRGLR-1 Price & Stock
Cooper Bussmann BK/HLRGLR-1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | BK/HLRGLR-1 | 500 | - | - | - | 50.51 | 50.51 | 2020-03-30T11:11:06Z |
| Electro Sonic | BKHLRGLR1 | 500 | - | - | - | 52.03 | 52.03 | 2020-03-30T08:46:37Z |
| Master Electronics | BK/HLRGLR-1 | 500 | - | - | - | 50.51 | 50.51 | 2020-03-30T09:03:16Z |
| Digi-Key | BK/HLRGLR-1-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Sager Electronics | BK/HLRGLR-1 | - | - | - | - | 60.71 | 60.71 | 2020-03-30T13:18:50Z |
| Avnet | BK-HLRGLR-1 | - | - | - | - | 56.09 | 51.67 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Mouser | 504-BK/HLRGLR-1 | - | 105.70 | 89.48 | 65.03 | 61.00 | 61.00 | 2020-03-31T00:10:30Z |
| Allied Electronics & Automation | 71419894 | - | - | - | - | 59.30 | 59.30 | 2020-03-30T10:38:49Z |
| Newark | 99M4105 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-31T03:03:22Z |
Alternate Names
Cooper Bussmann has several brands around the world that may have alternate names for BK/HLRGLR-1 due to regional differences or acquisition. BK/HLRGLR-1 may also be known as the following names:
- BUSSMANN
- COOPER BUSSMAN
- BUSSMAN
- BUSS
- BUSSMANN/COOPER
- BUS
- COOPER BUSS
- BUSS FUSES
- BUSSMA
- Eaton Bussmann
- MAGNUM/COOPER BUSSMANN
- COOPER BUSSMANN INC
- BUSSMN
- BUSSMANN DIVISION
- EDISON
- BUSS FUSE
- BUSSMANN BY EATON
- BUSSMAN FUSES
- BUSSMANN / EATON
- COOPER Bussm
- BUSSMANN COOPER BUSS
- EATON BUSSMANN SERIES
- Eaton / Cooper Bussmann
- CTR
- Cooper Bussmann Electronics