- Mfr. #:
- BP104
- Description:
- Photodiodes 65 Degree 215mW
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-5 |
| Product Category: | Photodiodes |
| Product Type: | Photodiodes |
| Product: | PIN Photodiodes |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Peak Wavelength: | 950 nm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 65 deg |
| Vr - Reverse Voltage: | 60 V |
| Noise Equivalent Power - NEP: | 4E-14 W/sqrt Hz |
| Photocurrent: | 45 uA |
| Length: | 4.65 mm |
| Width: | 4.3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 215 mW |
| Dark Current: | 2 nA |
| Height: | 2 mm |
| Fall Time: | 100 ns |
| Rise Time: | 100 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BP104 Price & Stock
Siemens BP104 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | BP104 | 160 | 8.81 | 7.04 | 2.64 | 2.64 | 2.64 | 2019-12-05T11:28:40Z |
| Classic Components | BP104 | 154 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Siemens has several brands around the world that may have alternate names for BP104 due to regional differences or acquisition. BP104 may also be known as the following names:
- SIE
- SIEM
- SIEMEN
- SEIMENS
- FURNAS
- SIMENS
- SIEME
- SIEMON
- SEIM
- SIEMS
- Siemens Energy
- SIEMENS CORP
- Siemens Corporation
- SIEMES
- Siemens Semiconductor
- SIEMENS MATSUSHITA E
- DIEMEN
- SIEMENS COMPONENTS
- SIEMN
- FURNAS ELECTRIC COMP
- SIEMAN
- SIEMENS SEMICONDUCTORS
- SIEMINS
- Siemens Microelectronics
- SIEMENS/E