- Mfr. #:
- BP 104 FAS-Z
- Description:
- Photodiodes PHOTODIODE, SMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Part # Aliases: | Q65110A2672 |
| Product Category: | Photodiodes |
| Product Type: | Photodiodes |
| Product: | PIN Photodiodes |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Package / Case: | DIL-SMT-2 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Peak Wavelength: | 880 nm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 60 deg |
| Length: | 4.5 mm |
| Width: | 4 mm |
| Photocurrent: | 34 uA |
| Noise Equivalent Power - NEP: | 3.6E-14 W/sqrt Hz |
| Rise Time: | 20 ns |
| Fall Time: | 20 ns |
| Vr - Reverse Voltage: | 20 V |
| Dark Current: | 2 nA |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Pd - Power Dissipation: | 150 mW |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.3 V |
| Height: | 1.2 mm |
| Responsivity: | 0.65 A/W |
| Unit Weight: | 0.001552 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
The price and lead time for BP 104 FAS-Z depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BP 104 FAS-Z Price & Stock
Osram Opto BP 104 FAS-Z pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 475-1344-1-ND | 4,717 | 6.69 | 5.18 | 3.33 | 2.81 | 2.81 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | 475-1344-6-ND | 4,717 | 6.69 | 5.18 | 3.33 | 2.81 | 2.81 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | 475-1344-2-ND | 4,500 | - | - | - | - | 1.90 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Avnet | Q65110A2672 | 24,000 | - | - | - | - | 1.78 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Mouser | 720-BP104FAS-Z | 3,654 | 6.61 | 5.17 | 3.32 | 2.22 | 1.90 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| element14 APAC | 2981612 | 1,406 | - | 5.96 | 3.86 | 2.57 | 2.17 | 2020-02-25T02:16:28Z |
| Verical | BP 104 FAS-Z | 1,059 | - | - | 3.07 | 2.12 | 1.66 | 2020-02-24T17:44:41Z |
| Arrow Electronics | BP 104 FAS-Z | 1,054 | 5.46 | 4.47 | 3.07 | 2.12 | 1.66 | 2020-02-24T15:59:15Z |
| TTI | Q65110A2672 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-25T07:23:05Z |
| Farnell | 2981612 | 1,406 | - | 5.46 | 3.69 | 2.46 | 2.46 | 2020-02-25T02:57:28Z |
| Farnell | 2981612RL | - | - | - | - | 2.46 | 2.46 | 2020-02-25T02:57:28Z |
| Newark | 94AC3846 | 1,406 | - | 5.28 | 3.41 | 2.27 | 2.27 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| LTL Group | 3897881 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| Classic Components | BP104FAS-Z | 7,493 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Abacus Technologies | BP 104 FAS-Z | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | BP 104 FAS-Z | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BP 104 FAS-Z due to regional differences or acquisition. BP 104 FAS-Z may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR