- Mfr. #:
- BPV10
- Description:
- Photodiodes 10V 215mW 875nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Category: | Photodiodes |
| Product Type: | Photodiodes |
| Product: | PIN Photodiodes |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Packaging: | Bulk |
| Peak Wavelength: | 920 nm |
| Photocurrent: | 85 uA |
| Height: | 8.6 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 60 V |
| If - Forward Current: | 50 mA |
| Length: | 5.75 mm |
| Width: | 5.75 mm |
| Factory Pack Quantity: | 4000 |
| Noise Equivalent Power - NEP: | 3E-14 W/sqrt Hz |
| Pd - Power Dissipation: | 215 mW |
| Half Intensity Angle Degrees: | 20 deg |
| Fall Time: | 2.5 ns |
| Rise Time: | 2.5 ns |
| Dark Current: | 1 nA |
| Vf - Forward Voltage: | 1 V |
| Responsivity: | 0.55 A/W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Part No. BPV10 is now available at OMO. Request a quote of BPV10 please use the request quote or email us a RFQ.
BPV10 Price & Stock
Vishay BPV10 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 751-1001-ND | 5,502 | 7.73 | 6.02 | 3.87 | 2.58 | 2.29 | 2019-12-31T13:52:04Z |
| RS Components | 8151241P | 2,940 | - | - | - | 2.86 | 2.81 | 2020-01-01T08:13:59Z |
| RS Components | 8151241 | 80 | - | - | 5.14 | 2.86 | 2.81 | 2020-01-01T08:13:59Z |
| RS Components | 1656173 | - | - | - | - | 2.30 | 2.30 | 2020-01-01T08:13:59Z |
| Mouser | 782-BPV10 | 2,984 | 7.73 | 5.36 | 3.86 | 2.40 | 2.29 | 2019-12-25T23:10:43Z |
| element14 APAC | 1469357 | 5,141 | 8.12 | 5.64 | 4.07 | 2.54 | 2.41 | 2020-01-01T02:11:20Z |
| Arrow Electronics | BPV10 | 976 | 6.80 | 5.00 | 3.75 | 2.33 | 2.20 | 2019-12-31T16:00:37Z |
| Arrow Electronics | BPV10 | 777 | 6.80 | 5.00 | 3.75 | 2.33 | 2.28 | 2019-12-31T16:00:37Z |
| Verical | BPV10 | 976 | - | - | 3.75 | 2.33 | 2.20 | 2019-12-31T17:56:49Z |
| Verical | BPV10 | 777 | - | - | 3.75 | 2.33 | 2.28 | 2019-12-31T17:56:49Z |
| Verical | BPV10 | 4,283 | - | - | - | 3.91 | 3.91 | 2019-12-25T23:10:43Z |
| Chip One Stop Global | C1S804000033617 | 7,172 | - | - | 3.75 | 3.70 | 3.68 | 2019-12-31T13:51:38Z |
| Avnet | 32C9134 | - | 7.73 | 5.51 | 4.13 | 4.13 | 4.13 | 2020-01-01T01:20:19Z |
| Avnet | BPV10 | - | - | - | - | - | 2.43 | 2020-01-01T01:20:19Z |
| TTI | BPV10 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-01T07:27:08Z |
| Farnell | 1469357 | 5,241 | - | 6.46 | 4.29 | 2.67 | 2.67 | 2019-12-31T02:56:56Z |
| Newark | 32C9134 | 4,283 | 3.13 | 3.13 | 2.87 | 2.30 | 2.30 | 2019-12-25T23:10:43Z |
| Distrelec | 30105843 | 7,172 | 6.10 | 6.10 | 4.96 | 3.27 | 2.75 | 2020-01-01T00:14:14Z |
| Avnet Europe | BPV10 | - | 3.87 | 3.29 | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2019-12-31T07:57:37Z |
| Allied Electronics & Automation | 70616834 | - | - | - | - | 3.84 | 3.11 | 2019-12-31T11:54:40Z |
| TME | BPV10 | 664 | 5.33 | 2.74 | 2.13 | 2.06 | 2.06 | 2019-12-27T12:15:44Z |
| Abacus Technologies | BPV10 | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | BPV10 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPV10 due to regional differences or acquisition. BPV10 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.