- Mfr. #:
- BPV11
- Description:
- Phototransistors NPN Phototransistor 80V 150mW 450-1080nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Lens Color/Style: | Water Clear |
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | T-1 3/4 |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Type: | Chip |
| Packaging: | Bulk |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Height: | 8 mm |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 70 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 70 V |
| Dark Current: | 50 nA |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Length: | 5.75 mm |
| Width: | 5.75 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Pd - Power Dissipation: | 150 mW |
| Half Intensity Angle Degrees: | 15 deg |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 130 mV |
| Light Current: | 10 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Part No. BPV11 is now available at OMO. Request a quote of BPV11 please use the request quote or email us a RFQ.
BPV11 Price & Stock
Vishay BPV11 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 751-1003-ND | 23 | 7.43 | 5.81 | 3.73 | 2.49 | 2.21 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Mouser | 782-BPV11 | 658 | 7.15 | 4.97 | 3.73 | 2.48 | 2.21 | 2020-01-13T15:07:41Z |
| element14 APAC | 1045525 | 619 | 7.61 | 5.29 | 3.97 | 2.64 | 2.36 | 2020-01-16T02:13:36Z |
| Arrow Electronics | BPV11 | 348 | 6.36 | 4.67 | 3.62 | 2.30 | 2.17 | 2020-01-15T16:01:16Z |
| Verical | BPV11 | 348 | - | - | 6.36 | 6.36 | 6.36 | 2020-01-15T17:55:14Z |
| Chip One Stop Global | C1S804000050021 | 1,840 | - | 8.35 | 4.10 | 3.56 | 3.56 | 2020-01-15T13:41:01Z |
| TTI | BPV11 | - | - | - | - | 2.48 | 2.22 | 2020-01-16T08:23:40Z |
| Avnet | 32C9137 | - | 6.69 | 4.78 | 3.58 | 3.58 | 3.58 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Avnet | BPV11 | - | - | - | - | - | 2.25 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Farnell | 1045525 | 944 | - | 5.63 | 3.86 | 2.34 | 2.34 | 2020-01-16T02:48:27Z |
| Newark | 32C9137 | 289 | 5.88 | 4.50 | 3.25 | 2.37 | 2.15 | 2020-01-13T15:07:41Z |
| Avnet Europe | BPV11 | - | 3.61 | 3.07 | 2.53 | 2.53 | 2.53 | 2020-01-16T08:23:01Z |
| 4 Star Electronics | BPV11 | 3,890 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T22:13:49Z |
| TME | BPV11 | - | 5.37 | 2.92 | 2.69 | 2.15 | 2.15 | 2020-01-15T11:14:47Z |
| Dana Microsystems | BPV11 | 557 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | BPV11 | 2,995 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Sierra IC | BPV11 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | BPV11 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPV11 due to regional differences or acquisition. BPV11 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.