- Mfr. #:
- BPW76B
- Description:
- Phototransistors NPN Phototransistor 80V 250mW 850nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-18 |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Lens Color/Style: | Clear |
| Type: | Chip |
| Packaging: | Bulk |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 70 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 70 V |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Length: | 5.5 mm |
| Width: | 5.5 mm |
| Height: | 5.2 mm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 40 deg |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Dark Current: | 100 nA |
| Light Current: | 0.8 mA |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.15 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. BPW76B is now available at OMO. Request a quote of BPW76B please use the request quote or email us a RFQ.
BPW76B Price & Stock
Vishay BPW76B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 751-1019-ND | 1 | 24.23 | 24.23 | 24.23 | 24.23 | 24.23 | 2019-11-13T13:34:16Z |
| RS Components | 8151257 | 115 | - | 23.46 | 18.02 | 16.60 | 16.60 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| RS Components | 8151257P | 115 | - | - | 18.02 | 16.60 | 16.60 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| RS Components | 1656189 | - | - | - | - | 10.50 | 10.50 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| Arrow Electronics | BPW76B | 56 | 22.57 | 17.82 | 14.03 | 10.55 | 10.55 | 2019-11-13T14:49:18Z |
| Arrow Electronics | BPW76B | 51 | 22.57 | 17.82 | 14.03 | 10.29 | 9.82 | 2019-11-13T14:49:18Z |
| Verical | BPW76B | 51 | - | 17.82 | 14.03 | 10.29 | 9.82 | 2019-11-13T17:39:08Z |
| Verical | BPW76B | 56 | - | 17.82 | 14.03 | 10.55 | 10.55 | 2019-11-13T17:39:08Z |
| Chip One Stop Global | C1S804000049991 | 311 | 31.08 | 18.76 | 16.95 | 16.95 | 16.95 | 2019-11-13T13:36:14Z |
| Avnet | 95B4217 | - | 24.23 | 18.61 | 14.54 | 14.54 | 14.54 | 2019-11-13T00:57:54Z |
| Avnet | BPW76B | - | - | - | - | 11.75 | 10.35 | 2019-11-13T00:57:54Z |
| Mouser | 782-BPW76B | - | 24.23 | 18.54 | 14.54 | 10.74 | 10.74 | 2019-11-13T21:48:41Z |
| TTI | BPW76B | - | - | - | - | - | - | 2019-11-14T07:08:52Z |
| Newark | 95B4217 | 6 | - | - | - | 10.74 | 10.32 | 2019-11-14T02:44:45Z |
| Distrelec | 17522738 | 311 | 18.08 | 16.45 | 14.45 | 12.28 | 12.28 | 2019-11-14T00:05:25Z |
| Avnet Europe | BPW76B | - | 13.60 | 12.51 | 10.47 | 10.47 | 10.47 | 2019-11-14T07:28:06Z |
| Sourceability | BPW76B | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| J2 Sourcing | BPW76B | 4 | - | - | - | - | - | 2019-10-25T13:30:02Z |
| TME | BPW76B | 479 | 15.78 | 14.66 | 13.68 | 13.68 | 13.68 | 2019-11-13T11:27:40Z |
| Dana Microsystems | BPW76B | 2,000 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Nexxon | BPW76B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | BPW76B | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPW76B due to regional differences or acquisition. BPW76B may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.