- Mfr. #:
- BPW85
- Description:
- Phototransistors NPN Phototransistor 70V 100mW 850nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Package / Case: | T-1 |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Type: | Phototransistor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Packaging: | Bulk |
| Wavelength: | 850 nm |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 70 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 70 V |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Half Intensity Angle Degrees: | 25 deg |
| Dark Current: | 200 nA |
| Fall Time: | 2.3 us |
| Rise Time: | 2 us |
| Pd - Power Dissipation: | 100 mW |
| Light Current: | 0.8 mA |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Request a quote BPW85 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of BPW85 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
BPW85 Price & Stock
Vishay BPW85 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 8151263 | 2,850 | - | - | 3.79 | 2.61 | 2.27 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| RS Components | 8151263P | 2,550 | - | - | - | 2.61 | 2.27 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| RS Components | 1596563 | - | - | - | - | 1.69 | 1.69 | 2020-04-07T06:18:40Z |
| Mouser | 782-BPW85 | - | 5.07 | 3.68 | 2.76 | 1.64 | 1.32 | 2020-04-09T08:38:33Z |
| Avnet | BPW85 | - | - | - | - | - | 1.39 | 2020-04-09T01:04:43Z |
| element14 APAC | 1045380 | - | 5.27 | 3.84 | 2.88 | 1.72 | 1.58 | 2020-04-09T02:31:57Z |
| TTI | BPW85 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-09T06:29:22Z |
| Farnell | 1045380 | 374 | - | 4.09 | 2.75 | 1.64 | 1.64 | 2020-04-09T01:47:03Z |
| Newark | 32C9160 | - | 5.07 | 3.68 | 2.76 | 1.64 | 1.51 | 2020-04-09T08:38:34Z |
| Avnet Europe | BPW85 | - | - | - | - | 2.24 | 1.34 | 2020-04-09T07:31:47Z |
| NetroFlash | BPW85 | 3,516 | - | - | - | - | - | 2020-04-09T19:02:12Z |
| Ameya360 | BPW85 | - | - | - | 1.96 | 1.96 | 1.96 | 2020-04-08T11:00:32Z |
| Sourceability | BPW85 | 4,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 3898015 | 4,801 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| TME | BPW85 | 291 | 5.39 | 2.74 | 1.82 | 1.54 | 1.54 | 2020-04-09T09:42:34Z |
| Abacus Technologies | BPW85 | 2,541 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| Nexxon | BPW85 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | BPW85 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | BPW85 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPW85 due to regional differences or acquisition. BPW85 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.