- Mfr. #:
- BPX 43-4
- Description:
- Phototransistors PHOTODIODE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-18 |
| Type: | Silicon NPN Phototransistor |
| Part # Aliases: | Q62702P0016S004 |
| Product: | Phototransistors |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Lens Color/Style: | Clear |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Wavelength: | 880 nm |
| Peak Wavelength: | 880 nm |
| Height: | 6.2 mm |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 50 V |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 50 V |
| Width: | 5.6 mm |
| Length: | 5.6 mm |
| Light Current: | 4 mA |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 240 mV |
| Pd - Power Dissipation: | 220 mW |
| Dark Current: | 20 nA |
| Rise Time: | 15 us |
| Fall Time: | 15 us |
| Half Intensity Angle Degrees: | 15 deg |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Unit Weight: | 0.010582 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Propagation Delay - Max: | - |
| Output Current: | - |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BPX 43-4 Price & Stock
Osram Opto BPX 43-4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 8768704 | 20 | - | 13.61 | 13.61 | 10.40 | 10.40 | 2019-12-10T15:22:52Z |
| RS Components | 8768704P | - | - | - | - | 10.40 | 10.40 | 2019-12-10T15:22:52Z |
| RS Components | 1685551 | - | - | - | - | 10.95 | 10.95 | 2019-12-10T15:22:52Z |
| Mouser | 720-BPX43-4 | 2,889 | 41.15 | 34.28 | 23.97 | 18.19 | 17.41 | 2019-12-11T07:55:55Z |
| Arrow Electronics | BPX 43-4 | 1,846 | 33.65 | 28.88 | 21.24 | 16.39 | 15.61 | 2019-12-11T07:12:36Z |
| Digi-Key | BPX43-4-ND | - | - | - | - | - | 17.48 | 2019-12-11T13:56:20Z |
| Verical | BPX 43-4 | 1,846 | - | 18.74 | 13.43 | 9.81 | 9.08 | 2019-12-11T07:12:36Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900041620 | 1,301 | 49.64 | 43.25 | 33.97 | 27.32 | 27.32 | 2019-12-11T17:18:44Z |
| Avnet | Q62702P0016S004 | - | - | - | - | - | 17.28 | 2019-12-11T03:44:45Z |
| TTI | Q62702P0016S004 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-10T07:27:30Z |
| Distrelec | 17522742 | 1,317 | 26.51 | 25.55 | 22.16 | 22.16 | 22.16 | 2019-12-11T11:16:34Z |
| Rutronik | IR3923 | 18,000 | - | - | - | 25.38 | 23.03 | 2019-12-11T03:27:24Z |
| Avnet Europe | Q62702P0016S004 | - | 23.39 | 21.05 | 18.94 | 18.94 | 18.94 | 2019-12-11T08:01:40Z |
| LTL Group | 6963990 | 6,860 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| Classic Components | BPX43-4 | 130 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T21:12:32Z |
| GreenTree Electronics | Q62702P0016S004 | 21,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | BPX43-4 | 1,748 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | BPX43-4 | 1,755 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | BPX 43-4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPX 43-4 due to regional differences or acquisition. BPX 43-4 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR