- Mfr. #:
- BPX 88
- Description:
- Phototransistors PHOTOTRANSISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Lens Color/Style: | Transparent |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Type: | Silicon NPN Phototransistor Arrays |
| Part # Aliases: | Q62702P0033 |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Product Category: | Phototransistors |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Package / Case: | Miniature Array |
| Pd - Power Dissipation: | 90 mW |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Length: | 7.4 mm |
| Fall Time: | 6 us |
| Rise Time: | 6 us |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 35 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 35 V |
| Light Current: | 320 uA |
| Height: | 3.4 mm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 18 deg |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 150 mW |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Width: | 1.8 mm |
| Dark Current: | 1 nA |
| Unit Weight: | 0.007055 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Propagation Delay - Max: | - |
| Output Current: | - |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
More Information
Request a quote BPX 88 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of BPX 88 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
BPX 88 Price & Stock
Osram Opto BPX 88 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6655280 | 264 | 16.12 | 14.92 | 14.40 | 14.23 | 14.23 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| RS Components | 6655280P | 264 | - | 14.92 | 14.40 | 14.23 | 14.23 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| RS Components | 1685368 | - | - | - | 13.66 | 13.66 | 13.66 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| Mouser | 720-BPX88 | 180 | 19.89 | 19.05 | 12.70 | 11.42 | 11.42 | 2020-03-17T00:28:55Z |
| element14 APAC | 2981640 | 88 | 21.98 | 21.04 | 14.04 | 13.33 | 13.33 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Digi-Key | BPX88-ND | - | - | - | 12.71 | 12.71 | 12.71 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900019065 | 80 | 30.17 | 22.32 | 16.77 | 16.77 | 16.77 | 2020-03-17T15:32:22Z |
| Avnet | Q62702P0033 | - | - | - | 12.89 | 10.37 | 10.37 | 2020-03-17T01:41:21Z |
| TTI | Q62702P0033 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-17T06:32:58Z |
| Farnell | 2981640 | 88 | 20.19 | 15.76 | 12.06 | 12.06 | 12.06 | 2020-03-17T01:50:22Z |
| Newark | 94AC3874 | 88 | 20.42 | 19.55 | 13.04 | 11.72 | 11.72 | 2020-03-17T02:41:08Z |
| Avnet Europe | Q62702P0033 | - | 14.29 | 12.86 | 11.57 | 11.57 | 11.57 | 2020-03-17T07:19:20Z |
| LTL Group | 3898045 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Distrelec | 30127997 | 80 | 19.82 | 17.84 | 15.31 | 12.76 | 12.76 | 2020-03-17T11:18:11Z |
| Abacus Technologies | BPX 88 | 46 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | BPX 88 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | BPX 88 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPX 88 due to regional differences or acquisition. BPX 88 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR