- Mfr. #:
- BPY 62
- Description:
- Phototransistors PHOTODIODE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TO-18 |
| Part # Aliases: | Q60215Y0062 |
| Product Type: | Phototransistors |
| Product Category: | Phototransistors |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Type: | Chip |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Peak Wavelength: | 830 nm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 8 deg |
| Height: | 6.2 mm |
| Dark Current: | 50 nA |
| Length: | 5.6 mm |
| Width: | 5.6 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 200 mW |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Maximum On-State Collector Current: | 100 mA |
| Unit Weight: | 0.010582 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for BPY 62 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BPY 62 Price & Stock
Osram Opto BPY 62 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 475-3519-ND | 1,881 | 20.07 | 17.77 | 10.32 | 7.88 | 7.28 | 2020-04-15T13:23:20Z |
| RS Components | 6655287P | 1,809 | - | - | 27.32 | 26.77 | 26.77 | 2020-04-11T10:50:01Z |
| RS Components | 6655287 | 70 | - | 36.03 | 27.32 | 26.77 | 26.77 | 2020-04-11T10:50:01Z |
| RS Components | 1685369 | - | - | - | - | 8.26 | 8.26 | 2020-04-11T10:50:01Z |
| Mouser | 720-BPY62 | 761 | 20.99 | 18.59 | 10.81 | 7.85 | 7.42 | 2020-04-15T20:23:35Z |
| element14 APAC | 2981642 | 920 | 23.00 | 20.36 | 11.83 | 9.04 | 8.35 | 2020-04-15T02:31:35Z |
| Arrow Electronics | BPY 62 | 1,000 | - | - | - | 7.76 | 7.41 | 2020-04-15T16:09:59Z |
| Conrad | 153268 | Yes | 23.05 | 23.05 | 23.05 | 23.05 | 23.05 | 2020-04-15T02:29:07Z |
| Avnet | Q60215Y0062 | - | - | - | - | - | 7.22 | 2020-04-15T01:08:25Z |
| TTI | Q60215Y0062 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-15T06:25:48Z |
| Farnell | 2981642 | 920 | 22.49 | 15.49 | 9.65 | 9.65 | 9.65 | 2020-04-15T01:49:23Z |
| Newark | 94AC3876 | 920 | 20.99 | 18.59 | 10.81 | 7.85 | 7.21 | 2020-04-15T03:18:12Z |
| LTL Group | 3898048 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-11T14:14:46Z |
| TME | BPY62 | 1,000 | 10.10 | 8.33 | 7.81 | 7.81 | 7.81 | 2020-04-15T09:09:00Z |
| Distrelec | 30127999 | - | 18.89 | 14.57 | 10.56 | 8.71 | 8.71 | 2020-04-15T10:10:33Z |
| Abacus Technologies | BPY 62 | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| Nexxon | BPY 62 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | BPY 62 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | BPY 62 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPY 62 due to regional differences or acquisition. BPY 62 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR