- Mfr. #:
- DSPIC33EP512GP502T-E/SO
- Description:
- IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28SOIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | dsPIC 33EP |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Oscillator-Type | Internal |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Connectivity | CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Data-Converters | A/D 6x10b/12b |
| Speed | 60 MIPs |
| Program-Memory-Size | 512KB (170K x 24) |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3 V ~ 3.6 V |
| Package-Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 28-SOIC |
| RAM-Size | 24K x 16 |
| Number-of-I-O | 21 |
| Core-Size | 16-Bit |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Core-Processor |
More Information
The price and lead time for DSPIC33EP512GP502T-E/SO depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
DSPIC33EP512GP502T-E/SO Price & Stock
Microchip DSPIC33EP512GP502T-E/SO pricing and available inventory.
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for DSPIC33EP512GP502T-E/SO due to regional differences or acquisition. DSPIC33EP512GP502T-E/SO may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel