DSPIC33FJ32MC102T-E/SO - Microchip Technology
Mfr. #:
DSPIC33FJ32MC102T-E/SO
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Specifications
Series dsPIC 33F
Packaging Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Manufacturer Microchip Technology
Oscillator-Type Internal
Connectivity I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Program-Memory-Type FLASH
Product Category Embedded - Microcontrollers
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Data-Converters A/D 8x10b
Program-Memory-Size 32KB (11K x 24)
Voltage-Supply-Vcc-Vdd 3 V ~ 3.6 V
Package-Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier-Device-Package 28-SOIC
Number-of-I-O 21
RAM-Size 1K x 16
Core-Size 16-Bit
Speed 16 MIPs
Operating-Temperature -40°C ~ 125°C (TA)