- Mfr. #:
- DSPIC33FJ32MC102T-E/SO
- Description:
- IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | dsPIC 33F |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Oscillator-Type | Internal |
| Connectivity | I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Data-Converters | A/D 8x10b |
| Program-Memory-Size | 32KB (11K x 24) |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3 V ~ 3.6 V |
| Package-Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 28-SOIC |
| Number-of-I-O | 21 |
| RAM-Size | 1K x 16 |
| Core-Size | 16-Bit |
| Speed | 16 MIPs |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Core-Processor |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
DSPIC33FJ32MC102T-E/SO is available at OMO Electronic.We can offer DSPIC33FJ32MC102T-E/SO for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
DSPIC33FJ32MC102T-E/SO Price & Stock
Microchip DSPIC33FJ32MC102T-E/SO pricing and available inventory.
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for DSPIC33FJ32MC102T-E/SO due to regional differences or acquisition. DSPIC33FJ32MC102T-E/SO may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel