- Mfr. #:
- DST2-36B47
- Description:
- Power Transformers SpltBobbin Laminated Xfmr LowFreq
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transformers |
| Product Type: | Toroidal Transformers |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Pulse Electronics |
| Manufacturer: | Pulse |
| Product Category: | Power Transformers |
| Secondary Winding: | Dual Secondary Winding |
| Primary Winding: | Dual Primary Winding |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Secondary Voltage Rating: | 36 V |
| Length: | 28.7 mm |
| Width: | 28.7 mm |
| Height: | 23.88 mm |
| Primary Voltage Rating: | 115 VAC, 230 VAC |
More Information
The price and lead time for DST2-36B47 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
DST2-36B47 Price & Stock
Pulse DST2-36B47 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DST2-36B47-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-14T18:00:26Z |
| North Star Micro | DST2-36B47 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Pulse has several brands around the world that may have alternate names for DST2-36B47 due to regional differences or acquisition. DST2-36B47 may also be known as the following names:
- FIL-MAG
- VALOR
- PULSE ENGINEERING
- PUL
- PULSE ELECTRONICS
- PULSE ENGINEERING INC
- TECHNITROL
- PULSE ENG
- Pulse Electronics Corporation
- VAL
- PUISE
- FIL
- VALOR ELEC COMP
- M-PULSE
- VALO
- VALR
- FII-MAG
- PULSE RESEARCH LAB
- Technitrol Inc
- VALOR ELECTRONICS
- PULSE ELE
- PULSE/VALOR
- PULSE ELECTRONICS CORP
- Pulse Specialty Components
- PULSE (VA)