- Mfr. #:
- DST6-28B24
- Description:
- Power Transformers SpltBobbin Laminated Xfmr LowFreq
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transformers |
| Product Type: | Toroidal Transformers |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Pulse Electronics |
| Manufacturer: | Pulse |
| Product Category: | Power Transformers |
| Secondary Winding: | Dual Secondary Winding |
| Primary Winding: | Dual Primary Winding |
| Length: | 57.15 mm |
| Width: | 47.24 mm |
| Height: | 36.58 mm |
| Secondary Voltage Rating: | 28 V |
| Factory Pack Quantity: | 12 |
| Primary Voltage Rating: | 115 VAC, 230 VAC |
More Information
parts# DST6-28B24 is available at OMO Electronic, see description of DST6-28B24 as below .
use the request quote form to request DST6-28B24 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for DST6-28B24 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
DST6-28B24 Price & Stock
Pulse DST6-28B24 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DST6-28B24-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-01-23T23:05:36Z |
| North Star Micro | DST6-28B24 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Pulse has several brands around the world that may have alternate names for DST6-28B24 due to regional differences or acquisition. DST6-28B24 may also be known as the following names:
- FIL-MAG
- VALOR
- PULSE ENGINEERING
- PUL
- PULSE ELECTRONICS
- PULSE ENGINEERING INC
- TECHNITROL
- PULSE ENG
- Pulse Electronics Corporation
- VAL
- PUISE
- FIL
- VALOR ELEC COMP
- M-PULSE
- VALO
- VALR
- FII-MAG
- PULSE RESEARCH LAB
- Technitrol Inc
- VALOR ELECTRONICS
- PULSE ELE
- PULSE/VALOR
- PULSE ELECTRONICS CORP
- Pulse Specialty Components
- PULSE (VA)