- Mfr. #:
- EL2142CS-T13
- Description:
- IC OPAMP DIFF 1 CIRCUIT 8SOIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Part Status | Obsolete |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Manufacturer | Elantec |
| Base Part Number | EL2142 |
| Amplifier Type | Differential |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Input Bias | 6A |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6 V ~ 12.6 V, ±3 V ~ 6.3 V |
| Slew Rate | 400 V/s |
| Gain Bandwidth Product | 200MHz |
| -3db Bandwidth | 150MHz |
| Current - Supply | 11mA |
| Voltage - Input Offset | 10mV |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Output Type | - |
| Series | - |
More Information
Part No. EL2142CS-T13 is now available at OMO. Request a quote of EL2142CS-T13 please use the request quote or email us a RFQ.
EL2142CS-T13 Price & Stock
Intersil EL2142CS-T13 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4830544 | 898 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for EL2142CS-T13 due to regional differences or acquisition. EL2142CS-T13 may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)