- Mfr. #:
- EL7900ILCZ-T7
- Description:
- Ambient Light Sensors EL7900ILCZ AMBIENT LIGHT PHOTO DETECT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Package / Case: | ODFN EP |
| Series: | EL7900 |
| Product Category: | Ambient Light Sensors |
| Product Type: | Ambient Light Sensors |
| Operating Supply Voltage: | 5 VDC |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Width: | 2.1 mm |
| Length: | 2 mm |
| Fall Time: | 170000 ns |
| Rise Time: | 105000 ns |
| Height: | 0.7 mm (Max) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote EL7900ILCZ-T7 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of EL7900ILCZ-T7 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
EL7900ILCZ-T7 Price & Stock
Intersil EL7900ILCZ-T7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3986802 | 1,654 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| Dana Microsystems | EL7900ILCZ-T7 | 2,456 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | EL7900ILCZ-T7 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | EL7900ILCZ-T7 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for EL7900ILCZ-T7 due to regional differences or acquisition. EL7900ILCZ-T7 may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)