- Mfr. #:
- F5D1
- Description:
- Infrared Emitters 12mW 1.7V IR LED
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-46 |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Infrared Emitters |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Illumination Color: | Infrared |
| Product Type: | IR Emitters (IR LEDs) |
| Packaging: | Bulk |
| Wavelength: | 880 nm |
| Viewing Angle: | 8 deg |
| Height: | 6.48 mm |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Length: | 5.31 mm |
| Width: | 5.31 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 3 V |
| Beam Angle: | 10 deg |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Power Rating: | 1.3 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply ON Semiconductor / Fairchild F5D1, use the request quote form to request F5D1 pirce, ON Semiconductor / Fairchild Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
F5D1 Price & Stock
ON Semiconductor F5D1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | F5D1 | 111 | 5.91 | 5.91 | 5.29 | 4.82 | 4.82 | 2020-01-23T09:54:45Z |
| Component Electronics | F5D1 | 1 | 11.96 | 11.96 | 11.96 | 11.96 | 11.96 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| ChipNet | F5D1 | 1,134 | - | - | 3.50 | 3.03 | 3.03 | 2020-01-07T17:55:22Z |
| Classic Components | F5D1 | 69 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Sierra IC | F5D1 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | F5D1 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for F5D1 due to regional differences or acquisition. F5D1 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor